Kemeraltı’ndaki tarihi çeşmeler restore edilecek

Konak-Kadifekale arasındaki tarihi aksı canlandırmayı amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, özellikle Kemeraltı’nın alt ve üstyapısını iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor. “İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin kalbi” olarak tanımlanan Kemeraltı’nı yenileyerek ayağa kaldırmak için 200 milyonluk yatırım kararı alan Büyükşehir Belediyesi, tarihi çeşmelerin restorasyonu için de harekete geçti. Alipaşa Şadırvanı ile 1281 Sokak’taki tarihi çeşmenin restorasyonu için ihaleye çıkıldı. Koruma kurulu onayları alınan Uray Çeşmesi ve Kestanepazarı Şadırvanı’nın bakım onarımı için de ihale hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.

Alipaşa Şadırvanı

Kemeraltı çarşısının odağı olan Alipaşa Meydanı’nda yer alan ve Alipaşa Şadırvanı olarak da bilinen Hacı Salih Paşa Şadırvanı’nın 1828 yılında inşa edildiği biliniyor. İzmir’de 1830, 1880, 1881 ve 1883 yıllarında meydana gelen şiddetli depremler sonucunda kullanılamaz duruma gelen şadırvan, 1894 yılında II. Abdülhamid döneminde yaptırılan kapsamlı bir onarım sonrası yeniden işler duruma getirildi.

1281 Sokak’taki tarihi çeşme

Geleneksel konut dokusuna sahip Kapılar semtinde, Aziz Vukolos (Ayavukla) Kilisesi’nin güneyinde yer alan 1281 Sokak’taki tarihi çeşmenin üzerinde herhangi bir kitabe bulunmuyor. Bulunduğu bölgede günümüze ulaşabilen kültür varlığı niteliğindeki konut örneklerinin 19. Yüzyıl’ın sonları ile 20. Yüzyıl başlarına tarihlendirilmesi nedeniyle çeşmenin de bu tarihlerde inşa edildiği sanılıyor. Çeşmenin sokak üzerinde bulunan ön cephesinde ayna taşı ve ayna taşının hemen üzerinde su kontrol penceresi yer alıyor.