“Pandemi Döneminde Ekonomi” konulu panel düzenlendi

İzmir İktisat Kongresi’nin 98. yıl dönümünde “Pandemi Döneminde Ekonomi” konulu panel düzenlendi. Konak Belediyesi’nce düzenlenen panelde, pandemi sürecinde ekonomi alanında etkinlik gösteren kurum, kuruluş ve çalışanların içinde bulunduğu koşullar ele alındı.

Sancar Maruflu’nun yönettiği panele Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Esnaf ve Odalar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Sevimli ve Dr. Serdar Şahinkaya konuşmacı olarak katıldı.

İzmir İktisat Kongresi’nin 98. yıl önce, 17 Şubat 1923’te yapıldığını anımsatan Maruflu, bu kongrenin savaştan yalnızca altı ay sonra ve Lozan görüşmeleri gerçekleşirken düzenlendiğinin altını çizdi. Sancar Maruflu, 17 Şubat’ın aynı zamanda Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün yıl dönümü olduğunu belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün asıl zaferin ekonomide gerçekleştiğini belirttiğini söyleyen Konak Belediyesi Başkanı Abdül Batur, Cumhuriyet’in ilk yıllarında bu kongrede belirlenen hedefler doğrultusunda çok önemli işler yapıldığını alattı. Batur, “Ancak bugün yaşadığımız dönemde ekonomik olarak zorlanıyoruz. Pandemi de bu durumun yaşamasında etkili oldu. Belediyeler çok büyük kesintilere maruz kalıyor. Hizmetin aksamaması için merkezi yönetimden bu kesintilerin kaldırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

İktisat Kongresi için mekan olarak İzmir’in seçilmesinin sıradan bir karar olmadığını söyleyen Zekeriya Mutlu, “İzmir Türkiye’nin batıya açılan kapısıdır. Alınan kararlar ve sonuca baktığımız zaman dışa bağımlılığı azaltan kararlar alınmıştır. Üretim ön plana çıkarılmıştır” dedi. Mutlu, “Esnafımız zor durumda. Otel işletmelerinin açık tutulması, etkinlikler yapmaları serbest ama esnafın dükkanları kapalı tutuluyor. Bu büyük bir adaletsizliktir” görüşünü dile getirdi.

Dilek Gappi, Kurtuluş Savaşı’ndan ve büyük İzmir yangınından sonra İktisat Kongresi’nin bu kentte yapılmasının, “Küllerinden yeniden doğan şehir ve küllerinden yeniden doğacak ülke” vizyonu taşıdığını söyledi. Gappi, “İzmir İktisat Kongresi, Cumhuriyet döneminde ekonomi alanında düzenlenen ilk kongre olmasıyla ve dönemin sanayi ürünlerinin tanıtılmasıyla expo olarak da nitelendirilebilir” diye konuştu.

Geçmişe bakıldığında 1923 topyekün kalkınma ruhu taşırken, yaşadığımız çağ ve 2021’in bireysel ve rant odaklı bir kalkınma politikası karşımıza çıkardığını dile getirdi. Pandeminin işsizlik sorununu büyüttüğünü ve zorluk yaşayan sektörler içinde basın sektörünün de üst sıralarda yer aldığını vurgulayan Gappi, ekonomik sorunların bağımsız bir basın anlayışıyla paylaşılmasının gerekliliğine dikkat çekti.