Halkın Bakkalı’ndan iki yeni şube

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka bir tarım mümkün” düşüncesiyle yaşama geçirdiği Halkın Bakkalı, Bornova’da iki yeni şube açtı. Halka sağlıklı, ucuz ve güvenilir gıda ulaştırmak için açılan alışveriş merkezinin ilki Kemeraltı’nda açılmıştı. Bornova’da açılan iki şube ile şube sayısı sekize ulaşan Halkın Bakkalı Bayraklı Özkanlar, Karşıyaka Girne, Konak Gültepe, Menemen Ulukent ve Buca Kasaplar Meydanı şubeleriyle İzmirlilere hizmet vermeyi sürdürüyor. Bornova’da Erzene ve Doğanlar mahallelerinde yeni hizmete giren Halkın Bakkalı’nın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üretici ile tüketici arasındaki bağı güçlendirmek ve üreticinin ürününü pazarlamak için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. Soyer, Halkın Bakkalı’nın yeni şubelerinden alışveriş yaparak üretici ve tüketici için hayırlı olmasını diledi.

E-Bakkal çok yakında açılacak

Tunç Soyer, “Başka Bir Tarım” mümkün düşüncesiyle başlattıkları çalışmaların önemli kilometre taşlarından birinin Halkın Bakkalı olduğunu belirterek, “Bugün küçücük bir dükkanın açılışını yapıyoruz ama bunun sembolik bir değeri var. Tarımın can çekiştiği, yanlış tarım politikalarının iflas ettiği bir dönemden geçiyoruz. Bu kent ve kır arasındaki dengenin bozulmasına, işsizliğin artmasına, ekonominin daralmasına, fiyatların artmasına sebebiyet veren bir süreç. 27 üretici kooperatifinden 300 ürün alarak üretici ile tüketici arasındaki bağı kuruyoruz. Aslında üreticiye bir can suyu vermeye çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Halkın Bakkalı’nı internet ortamına taşıyarak e-bakkal uygulamasını başlatacağız. Niyetimiz üreticimizin ürettiği ne varsa emeğinin karşılığını alacak bir bedelle satmasına imkan vermek. Kentliyi de iyi adil ve temiz gıdayla buluşturmak. Açılışını yaptığımız bu dükkan küçücük ama anlamı, faydası büyük. Üreticimiz ürettikçe tüketicimiz daha sağlıklı daha ucuz gıdaya erişecek. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bunun için varız.Bunun için çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Törende söz alan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Bugün Halkın Bakkalı’nın yedinci ve sekizinci şubelerini Bornova’da açıyoruz. Et ve süt ürünleri hem çok avantajlı hem kaliteli. Halkın satın alma gücünün her geçen gün düştüğü bu dönemde Halkın Bakkalı markası ile uygun fiyata ve kaliteli ürünlerin olması çok değerli. Halkın Bakkalı markasının üretilmesinde ve yönetilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Aracısız, güvenilir ve kooperatif ürünleri

Halkın Bakkalı, kooperatiflerin ürünlerini pazarlayabilmesi, tüketicilerin de sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesini amaçlıyor. İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden üretici kooperatiflerinin ürünleri aracısız olarak Halkın Bakkalı’nda satışa sunuluyor. Halkın Bakkalı şubelerinde meyve sebze, et, süt ürünleri, çeşitli kahvaltılıklar, bakliyat, zeytinyağı, baharat ve kozmetik gibi ürün gruplarından 300 farklı ürün bulunuyor. Halkın Bakkalı’nın, şubelerin yanı sıra e- ticaret sitesi ile de önümüzdeki günlerde hizmet vermesi planlanıyor.