Toplu ulaşım 8 Mart’ta yüzde 50 indirimli

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı özel karar doğrultusunda 8 Mart 2021 Pazartesi günü tüm yolcular, toplu ulaşım araçlarına yüzde 50 indirimle biniş yapacak. Havalimanı, Baykuş, Bilet 35, Kontörlü Ulaşım Kartları, Yerleşke Öğrenci Tarifesi ile Oto Tahsis ve Bağlı Kalma Tarifesi uygulamanın dışında kalacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, tüm yolcuların toplu ulaşım araçlarından yüzde 50 indirimli yararlanmasını içeren önergesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Meclisin Şubat ayı üçüncü birleşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) yapıldı. Meclis görüşmelerinden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir karar çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önergesi üzerine oybirliğiyle alınan karar gereğince, 8 Mart 2021 Pazartesi günü tüm yolcular, toplu ulaşım araçlarına yüzde 50 indirimle biniş yapacak. Havalimanı, Baykuş, Bilet 35, Kontörlü Ulaşım Kartları, Yerleşke Öğrenci Tarifesi ile Oto Tahsis ve Bağlı Kalma Tarifesi uygulamanın dışında kalacak.

Altı otobüs farklı belediyelere hibe edilecek

Mecliste farklı belediyelere hibe edilecek altı otobüs için gündeme eklenen madde de görüşüldü. Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul ettiği karara göre; ESHOT Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı otobüsler Erzurum’un Şenkaya, Sinop’un Ayancık, Aksaray’ın Saratlı, Manisa’nın Alaşehir, Uşak’ın Banaz ve Aydın’ın Germencik Belediye Başkanlığı’na bedelsiz olarak hibe edilecek.

Üreticilerin zararları giderilecek

Mecliste 2 Şubat 2021 tarihinde kenti etkileyen şiddetli yağışların ardından yaşanan su baskınından etkilenen üreticiler için de destek kararı çıktı. Buna göre Aliağa, Bayındır, Menderes, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ilçelerinde yoğun yağış, derelerin ve sulama barajlarının taşması sonucu, köy yerleşim alanlarında ve tarımsal üretim alanlarında meydana gelen hasarın bir kısmı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Büyükşehirin, köylünün üretim giderlerine destek olmak amacıyla, küçük ölçekli üreticilerin girdi kayıplarının yüzde 50’sini ödemesine yönelik madde, mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Öte yandan 11 Şubat 2021 Perşembe günü Çeşme, Alaçatı ve Urla’da yaşanan dolu ve hortumda zarar gören üreticiler de bu destekten yararlanabilecek.