Kooperatif üyesi küçük ölçekli balıkçıya malzeme desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, su ürünleri kooperatiflerine bağlı küçük ölçekli balıkçılara teknelerinin bakımı için malzeme desteği projesi başlattı. 11 Ocak 2021 tarihli Meclis kararıyla onaylanan ve üç yıl sürecek projeden, 12 metrenin altında balıkçılık ruhsatlı tekneye sahip olan ve kooperatife ortak balıkçılar faydalanabilecek. İlk yıl Yarımada’daki yaklaşık 25 kooperatif destek kapsamına alınırken, projenin son iki yılında ise Gediz ve Bakırçay havzasındaki balıkçılara destek verilecek. Proje, ekonomik açıdan zor günler geçiren balıkçılar tarafından da olumlu karşılandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taleplerin değerlendirildiği saha çalışmasının sonuna gelirken, balıkçılara tekne bakımında ihtiyaç duydukları boya ve macun gibi malzemeleri sağlamak için de çalışma yürütüyor. Malzeme alımı tamamladıktan sonra malzemelerin dağıtımına başlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi projeyle küçük ölçekli balıkçıların ekonomisine destek olmayı, geleneksel balıkçılık mesleğinin devamlılığını sağlamayı, biyoçeşitliliğin korunmasını, kooperatifleşme ve örgütlenmenin güçlenmesine destek olmayı amaçlıyor.

Büyükşehir su ürünleri kooperatiflerinin yanında

Projeye, küresel balıkçılık krizinin İzmir’deki yansımalarına çözüm bulmak amacıyla başladıklarını dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “12 metre ve bunun altındaki balıkçı tekneleri küçük ölçekli olarak tanımlanıyor ve Türkiye’de balıkçı teknelerinin yüzde 90’ından fazlası küçük ölçekli olmasına karşın balık arzının sadece yüzde 10’unu karşılıyorlar. Bu oran küçük ölçekli balıkçılığın durumunu bize söylüyor aslında. Ancak umutlu olduğumuz taraf şu ki; Birleşmiş Milletler balıkçılık sektöründe küçük ölçekli balıkçılığa daha fazla alan tanınarak küçük ölçekli balıkçılığın sürdürülmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi nasıl ki tarımsal üretimde küçük üreticinin ve üretici kooperatiflerinin yanındaysa, küçük ölçekli balıkçılığın ve su ürünleri kooperatiflerinin de yanında” dedi.

Belediyenin boya ve macun desteği projesinin balıkçılar tarafından olumlu karşılandığını belirten İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Metin Karan da destek için teşekkür etti. Karan, “Küçük ölçekli balıkçıların desteğe ihtiyacı var. Çoğu balıkçının bankaya borcu var. Özellikle pandemi nedeniyle balıkçılar oldukça zor durumda. Hafta sonları restoranlar kapalı, balık fiyatları düştü” bilgisini paylaştı.