Öncü turizm destinasyonunda İzmir birinci

Seyahat haberleri ve düzenlediği etkinliklerle seyahat sektörünün nabzını tutan ve 2018 yılından bu yana “Dünyanın en etkili on turizm etkinliğinden biri” seçilen, “Uzak Rota Seyahat Ödülleri” açıklandı. Küresel çapta yapılan halk oylaması sonucunda İzmir, “Dünyanın Öncü Turizm Destinasyonu – World’s Leading City Tourism Destination” kategorisinde birinci seçildi.

18-24 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşen kayıt işlemi sonrası 25 Ocak 2021 tarihinde başlayan oylama, 5 Şubat 2021 gece yarısına kadar sürmüştü. Küresel çapta tüm kategorilerde toplam 182 bin 475 kişi oy kullandı. Seyahat ödülleri 45 kategoride düzenlendi. İzmir “Dünyanın Öncü Turizm Destinasyonu” kategorisinde 1219 oy alarak, Belgrad (755) ve New York (626)’u geride bıraktı, birinci oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer geçtiğimiz günlerde “İzmir Turizm Tanıtım Stratejisi ve Eylem Planı”nı açıklamış, İzmir’in rotasının tarım ve turizme öncelik vererek kent ekonomisinin büyümesine ve istihdamın artmasına katkı sağlamak olduğunu vurgulamıştı. Bu kapsamda şehirdeki tüm destinasyonları ve etkinlikleri birbirine bağlayan “Visitİzmir” mobil aplikasyonuyla her ilgi alanına uygun turizm aktivitesini ücretsiz erişime açılacağını duyurmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemide Turuncu Çember turizm hijyen sertifikasını da uygulamaya koymuştu.

Uzak Rota Seyahat ödülünün töreni 2 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşecek.