Ana Sayfa Güncel Haberler Şiddetli yağış İzmir'de yaşamı alt üst etti

Şiddetli yağış İzmir’de yaşamı alt üst etti

Kıyı Ege’de 01 Şubat 2021 Pazartesi akşam saatlerinde başlayan, gece boyunca ve 02 Şubat 2021 Salı günü de süren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış İzmir’de yaşamı altüst etti. Şiddetli yağış sırasında bir çok ilçede dereler taştı. Kentin pek çok bölgesinde çok sayıda ev ve işyerini sular bastı, cadde ve sokaklarda biriken sular taşıtlara geçit vermedi. Menderes ilçesinde sel sularına kapılan iki kişi yaşamını yitirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, İzmir’de gece Güzelyalı’ya 125,6, Karabağlar’a 119, Bayraklı’ya 110,4, Balçova’ya 95,3, Menderes’e 80,6, Bornova’ya 64, Foça’ya 57, Aliağa’ya 55,3, Kınık’a 48,3, Karaburun’a 48,2 ve Buca’ya 47 kilogram yağış düştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, İzmir’de Şubat ayı yağış ortalaması 102,3 kilogram/metrekare. İzmir bir gecede 126 kilogram/metrekare yağış aldı.

Geçen yıl boyunca yağan yağmurun yüzde 18’inin bir gecede yağdığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aşırı yağmurun yol açtığı olumsuzlukları gidermek için yoğun çalışma sürdürdüklerini söyledi. Şiddetli yağışın yol açtığı olumsuzlukları gidermek için başta İtfaiye Daire Başkanlığı ve Fen İşleri Daire Başkanlığı olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri seferber oldu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’e yalnızca sekiz saatte bir aylık yağış düştüğünü söyledi. Çok sayıda noktada su baskını, bina içi ve araç içi mahsur kalma bildirimi geldiğini anlatan Köşger, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağını dile getirdi. Şubat ayı uzun yıllar ortalaması yağış miktarının 120 kilogram/metrekare olduğunun altını çizen Köşger, vatandaşları zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaya çağırdı.

Yağış sırasında sular altında kalan ana cadde ve bulvarlarda trafik durma noktasına geldi. Kent içi kara ulaşımı önemli ölçüde aksadı. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün başta Trafik Şube Müdürlüğü olmak üzere tüm birimlerindeki ekipler yaşanan olumsuzlukları gidermek için çaba harcadı. İzmir Metrosu kesintisiz çalışırken İZBAN’da zaman zaman sıkıntılar yaşandı. İZDENİZ’in vapur ve araba vapuru seferleri sürdü.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yalnızca bir gecelik yağışın ardından kentte tüm barajlardaki su seviyesinin yükseldiğini, bir gün önce doluluk oranı yüzde 70 olan Balçova Barajı ile yüzde 80 olan Ürkmez Barajı’nda yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyledi. Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Devlet Su İşleri suyun kontrollü tahliyesine başladı. Bölgedeki vatandaşlarımızın dikkatli olmasını rica ediyorum” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments