Ahmet Kemal Baysak son yolculuğuna uğurlandı

Duayen sanayici, iş insanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu ve eski Karşıyaka Belediye Başkanı Ahmet Kemal Baysak son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir tedavi gördüğü hastanede verdiği yaşam mücadelesini 07 Ocak 2021 Perşembe gecesi kaybeden Baysak için ilk tören kurucuları arasında olduğu ve geçmiş dönemde İdare Komitesi Başkanlığı yaptığı Çiğli’deki İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yapıldı.

Ahmet Kemal Baysak için ikinci tören Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nun da içinde bulunduğu, kurucu ortağı ve onursal başkanı olduğu TERBAY Şirketler Topluluğu’nun merkezinde yer alan TERBAY Makine Endüstri ve Ticaret AŞ’de gerçekleştirildi.

1994-1999 yılları arasında Karşıyaka Belediye Başkanlığı yapan ve ilçeye unutulmaz hizmetler veren Ahmet Kemal Baysak için üçüncü tören Karşıyaka Belediyesi önünde düzenlendi.

Ahmet Kemal Baysak’ın naaşı Karşıyaka Bostanlı’daki Hacı Mustafa Beşikçioğlu Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Ahmet Kemal Baysak için düzenlenen törenler, ailesi ve yakınlarının yanı sıra çalışma arkadaşlarını, milletvekillerini, yerel yöneticileri, iş ve politika dünyasından kişileri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnaklar’ı buluşturdu.

Bosna Hersek İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Cevat Mahmudovic ile Bosna Hersek Türkiye Büyükelçisi Adis Alagic de törenlere katılanlar arasında yer aldı.

Ahmet Kemal Baysak’ın kabrine, Bosna-Hersek Kurucu Cumhurbaşkanı Alija Izetbegovic’in Sarajevo’da Kovaci Şehitliği’ndeki kabrinden, Çanakkale Şehitliği’nden, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Terbay Makina Endüstri ve Ticaret AŞ fabrikasının bahçesinden getirilen topraklar döküldü.

Ahmet Kemal Baysak kimdir?

31 Ocak 1933 günü Karşıyaka İzmir’de doğdu. 1951 yılında Mithatpaşa Erkek Sanat Enstitüsü’nün Metal İşleri Bölümü’nden mezun oldu. Enstitü’den sınıf arkadaşı Cemal Tercan, kardeşleri Salih Şükrü Baysak ve Şükrü Baysak ile birlikte 1 Temmuz 1954 günü TERBAY Şirketler Grubu’nun temelini attı. 26 Haziran 1959 günü Pervin Kağıtçıoğlu ile evlendi. İki erkek ve bir kız evlat sahibi oldu. Evlenen çocukları altı kız ve bir erkek torun verdi.

Bir çok mesleki ve sosyal kuruluşta görev aldı. 1975 yılından başlayarak Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Meclis Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

1979-1997 yılları arasında 18 yıl boyunca İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Temsilciler Heyeti Üyeliği, İdare Komitesi Üyeliği, İdari Komite Başkan Vekilliği ve İdari Komite Başkanlığı yaptı. Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayiyi Destekleme Vakfı (MEKSA) Onur Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

İzmir Dokuz Eylül Dağcılık ve Doğa Severler Kulübü Kurucu Üyeliği ve Onursal Başkanlığı, İzmir Dağcılık ve Doğa Severler Kulübü Derneği (İDADİK) Kurucu Üyeliği, Karşıyaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

1986 yılında Karşıyaka Rotary Kulübü üyesi oldu, kulüp yönetiminin her kademesinde görev yaptı.

Politik yaşamı, gençlik yıllarında Demokrat Parti üyeliği ile başladı. Kuruluşundan başlayarak Adalet Partisi’nin üyesi ve delegesi oldu. 1974 – 1980 yılları arasında dört dönem Adalet Partisi Karşıyaka İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Politikayı topluma hizmet için bir araç kabul etti. Milliyetçi, muhafazakar, liberal ve demokrat çizgiden hiç bir zaman ayrılmadı. 27 Mart 1994 seçimlerinde Doğru Yol Partisi adayı olarak katıldığı seçimlerde Karşıyaka Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 18 Nisan 1999 tarihine kadar sürdürdü.

2002 yılında Türkiye’den ve Bosna Hersek’ten 17 arkadaşıyla Bosna Hersek’te “SEDEF” Sarajevo Eğitimi Geliştirme Vakfı’nın kuruluşunda yer aldı. Kar amacı gütmeyen Vakıf 2004 yılında İngilizce eğitim veren Uluslararası Sarajevo Üniversitesi’ni (IUS) açarak eğitime başladı.

Bosna Hersek’te 6 Nisan 1992 günü başlayan ve 15 Aralık 1995 gününe kadar süren, Boşnaklar’a uygulanan soykırım ve katliam sırasında soydaşlarına kucak açtı. Sırplar ve Hırvatlar tarafından evleri, arazileri ellerinden alınan ve katliama maruz kalarak Türkiye’ye, özellikle İzmir’e gelmek zorunda kalan soydaşlarımızın barınmaları için konut, gıda, sağlık ve benzeri her türlü ihtiyaçlarının karşılanması sağladı.

Bosna Hersek’ten ve Balkanlar’dan yüksek öğrenim görmek üzere ülkemize gelen öğrencilere burs verdi, eğitimleri için gerekli yardımlarda bulundu.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Boşnak dernekleri ile Karadağ, Sancak, Makedonya ve Kosova’daki Boşnak Kültür Dernekleri ve partilerle devamlı işbirliği içinde bulundu.

2002 yılında Bosna Hersek Devleti’nce dünyada ilk ve tek olarak kendisine Fahri Konsolosluk görevi verildi. Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu, 28 Mayıs 2003 günü törenle açıldı.

2008 yılında Sarajevo ve 2009 yılında Gorazde belediye meclislerince “fahri hemşehrilik” ünvanı verdi.

2013 yılında Kakanj Belediye Meclisi’nin kararıyla saat kulesinin de bulunduğu kent merkezindeki meydana “Trg Kemala Baysaka” (Kemal Baysak Meydanı) adı verildi.

2014 yılında Bosna Hersek Devleti’nce kendisine Fahri Başkonsolosluk görevi verildi.

2016 yılında Karşıyaka Belediye Meclisi’nin aldığı karar uyarınca Cahar Dudayev Bulvarı ile Anadolu Caddesi’ni birbirine bağlayan yeni bulvara “Ahmet Kemal Baysak Bulvarı” adı verildi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı, Dünya Bosna Hersek Göçmenler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Büyükelçisi
İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Onursal Başkanı ve Terbay Şirketler Gurubu’nun Kurucu ve Onursal Başkanı’ydı.