14.Travel Turkey, sektörün ilk dijital fuarı olacak

Turizm sektörünün ülkemizdeki ilk sanal fuarı olarak gerçekleşecek 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı, 25-27 Şubat 2021 tarihleri arasında sektör profesyonellerini bir araya getirecek. Fuar ttidigital.izfas.com.tr adresinden ziyaret edilebilecek. Pandemi koşulları ve sektör talebi doğrultusunda sanal olarak düzenlenecek fuar, dünya çapındaki sanal fuarlar arasındaki yerini alacak. Fuar, İZFAŞ’ın tamamı yerli dijital alt yapısı olan “Digital İzmir Fair” platformunda gerçekleşecek.

Bu yıl 14. kez kapılarını açacak Travel Turkey İzmir Dijital’in online basın toplantısı; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır’ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda fuara, sektöre ve sanal fuar platformuna yönelik bilgiler paylaşıldı.

Soyer: Fuar turizm sektörünü canlandıracak

İzmir’i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda büyük bir özveri ile çalışıldığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dijital bir platform olması yönüyle fuarımız; pandemi sonrası en büyük zararı gören sektörlerden biri olan turizm sektörünü canlandıracak ve ülkemizde, bundan sonra gerçekleştirilecek sektör fuarları açısından yepyeni bir bakış açısı sunacak” dedi. İzmir’in dünya ölçeğinde bir çekim merkezi olması için çalıştıklarını kaydeden Tunç Soyer, “Pandemi sonrası açığa çıkan fırsatları doğru değerlendirebilmek için gereken tüm çalışmaları paydaşlarımız ile yürütüyoruz. Pandemi sürecinde, Turizm Hijyen Kurulu’nu kurduk ve “Turuncu Çember” uygulamasını başlatarak İzmir’i güvenilir ve sağlıklı bir destinasyon olarak konumlandırdığımız iletişim kampanyamız ile pandeminin yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen İzmir’de turizm sektörünü, beklentilerin üzerinde kapatmayı başardık. İzmir Vakfı’nın koordinasyonu, Büyükşehir Belediyemiz ile İzmir Kalkınma Ajansı’nın ortaklığıyla Türkiye’nin ilk dijital turizm ansiklopedisine sahip olduk. 40’tan fazla uzmanın çalışmasıyla İzmir’in dijital destinasyon envanterini hazırladık. Tarih ve kültür, gastronomi, somut olmayan kültürel miras, etkinlik ve festivaller, inanç, endüstriyel miras, deniz ve kıyı, doğa ve kırsal alanlar, sinema, sağlık ve konaklama gibi 11 farklı başlıkta, iki binden fazla noktaya dair bilgi ve görsel bir araya getirildi” dedi.

Yöneltilen bir soru üzerine dijital fuara ilginin yüksek olduğuna dikkat çeken Tunç Soyer, “Gerçekten yine çok ciddi bir başarı sağlanacağına inanıyorum. Avantajı, çok uzak ülkelerden bile katılım mümkün hale geliyor. Maliyetler düşük, masraflar az. Dijital fuar, teknolojiyi çok daha fazla hayatımıza sokmak anlamına geliyorki, bu da turizm sektörü açısından avantaj bence” dedi. Turizm sektöründe karantinadan muaf ülkelerde bir artış yaşanacağını düşündüklerini de kaydeden Tunç Soyer, güvenli kent konusuna da değindi. İnsanların bu kentin güvenli bir kent, güvenli bir ülke olduğunu dışarıya da anlatabilmesi için içeride de çok özenli olması gerektiğine değinen Soyer, “Maske, mesafe, hijyen kurallarına çok sadık olmak gerekiyor. Bunun adı dayanışmadır” dedi. Güvenilir bir kent, güvenilir bir ülke algısının dışarıya verilirse; küçülen turizm pastasından pay almanın mümkün hale geleceğini söyleyen Soyer, “Dilerim İzmir”de yakalanacak bu başarı Türkiye’de insanların ekmeğini büyütmeye katkı verecektir” diye konuştu.

Bağlıkaya: Fuarlar ekonominin gösterge ibresi

“Dünya olarak daha önce bilmediğimiz, deneyimlemediğimiz bir sıkıntı ile mücadelede epey yara aldık, ancak ayakta ve hayatta kalmayı başardık” diyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bugün, hep birlikte İzmir’den dünyaya inançla ve inatla “Nerede kalmıştık?” diyoruz. 2020 yılında dünya genelinde binlerce fuar iptal edildi veya ertelendi. Bu, sadece turizm açısından değil, dünya ekonomisi açısından son derece büyük bir kayıp çünkü fuarlar ekonominin gösterge ibresi gibidir. Sektörlerin pazarlama kanalları için geniş bir pazarlama ağıdır. Bu noktada, 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nın gerçekleştirilmesi ve tüm paydaşlar tarafından desteklenmesi stratejik olarak da önemli bir karar olarak karşımıza çıkıyor. 2021 yılında sektörü, çok daha çetin bir rekabetin yaşanacağı, pastanın küçüldüğü ancak bu pastadan pay kapmak için yarışanların çok daha fazla olacağı yeni bir dönem bekliyor.”

Pandemide tüketici trendleri ve beklentilerinin değiştiğini, hijyen ve güvenliğin tercihlerde ilk sıraya yerleştiğini anlatan Bağlıkaya, “Ege Bölgesi’nin eşsiz ve zengin potansiyeli büyük avantajlar sunuyor. Hepinizin bildiği üzere pandemi sürecinde ülkeler arasındaki sınırların kapanmasıyla birlikte iç turizmin önemi ve payı arttı. Her zaman dediğimiz gibi, iç turizm olmadan dış turizm olmaz. TÜRSAB olarak 2021 yılında, ülkemizde “İç Turizm Seferberliği” ilan edilmesi konusunda devletimize çağrıda bulunduk. Bu dönemde, iç turizmin bölge kalkınmasındaki önemini, turizmde sürdürülebilirliğin sağlanmasındaki yerini tüm paydaşların çok daha iyi anladığını düşünüyorum” diye konuştu.

Turizm sektörü çalışanlarının da acil aşılanması gereken gruplar arasında yer alması gerektiğini belirten Firuz Bağlıkaya, aşılama yönetiminin 2021 yılındaki sektör başarısıyla ilgili olacağını Sağlık Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi. TÜRSAB Başkanı 2021’de insanların hangi ülkeden döndüğünde karantinaya alınmayacaksa o ülkelere seyahat edeceklerini de kaydetti.

Çorabatır: İzmir başlı başına bir marka

Pandemiden sonra toparlanacak ilk etkinliğin fuarcılık olacağını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, “İç turizmimizin gelişmesinde fuarların katkısının kritik önemde olduğuna inanmaktayım” dedi. Travel Turkey İzmir’in çok şanslı bir bölgede kurulduğunu belirten Çorabatır, “İzmir başlı başına bir marka. Etrafı Türkiye’nin en önemli tarihi eserleriyle çevrili, doğal güzellikleri barındıran, gastronomisi ile herkesi çeken bir markamız. Son zamanlarda bu bölgenin yoğun ilgi görmesi de bunu kanıtlıyor. Ayrıca bu bölgenin yurt dışı açılımı olarak Yunanistan, Balkan ülkeleri, Kuzey Afrika gibi ülkelere komşuluğu fuarın uluslararası boyutunu da kolaylaştırmaktadır” dedi.

Yaşanan krize karşın sektörün bu yıl ülkeye 11 milyar dolarla katkılı olmaya çalıştığını anlatan Çorabatır, aşının çok önemli bir konu olduğunu, aşılamanın Güvenli Turizm Sertifikası’nın yarattığı olumlu algıyı tamamlayacağını dile getirdi. Sururi Çorabatır, 2020’nin emekleme, 2021’in ayağa kalkma, 2022 ve 2023’ün de turizmin koşma dönemi olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Özgener: Güçlerimizi sanal fuarda birleştirme zamanı

Turizmde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, “Turizm, 56 alt sektörle ilintili ve ülkelerin cari açığını kapatmaya yardımcı olan en önemli sektörlerden biri. 2030 yılına kadar uluslararası sahne değişirken, kültürler ve topluluklar daha yakından iç içe geçtikçe, yeni nesil gezginlerde beklentiler farklılaşacak. Teknoloji ve sürdürülebilirlik ile bütünleşen seyahat biçimlerini tasarlamalı ve dayanıklılığımızı artırmalıyız” dedi.

Kentin turizm politikalarının oluşumunda bu unsurları uyum içinde kullanmak gerektiğine dikkat çeken Özgener, “Özellikle destinasyon yönetiminde daha kreatif, yeni çağın gereksinimlerine uygun bir turizm anlayışı için başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere şehrin tüm paydaşları ile birlikte çalışıyoruz. Bizi birbirimizden uzak durmaya zorlayan bu zor süreci geride bıraktığımızda fuar coşkusunu hep birlikte yeniden yaşayacağız. Travel Turkey, bu güce fazlasıyla sahip. Pandemi nedeniyle fuarların ertelendiği bu dönemde, Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı olacak Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nı fırsata dönüştürmeliyiz. Şimdi güçlerimizi sanal fuarda birleştirme zamanı” görüşünü dile getirdi.

Dijital Turizm Fuarı’nda neler olacak?

25-27 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda, dünyanın dört bir yanından fuarı ziyaret edecek satın almacılar, tüm katılımcılar ile platform üzerinden randevu oluşturup görüntülü ikili (B2B) görüşmeler yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Patara yılı olarak ilan ettiği 2020 yılındaki çalışmalar Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nda da yer alacak. Fuarda Patara Antik Kenti’nin uluslararası kapsamda tanıtılması sağlanacak.

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve büyük ilgi gören İzmir Sokakları, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve kent paydaşlarının kendilerine özgü temalarıyla sanal platformdaki yerini alacak. Bölgedeki turizm faaliyetlerinin öne çıkarıldığı alanda; İzmir’in tarihi, kültürel, gastronomik değerleri, ziyaretçileriyle buluşacak. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı kapsamında sanal ortamda webinar formunda etkinlikler düzenlenecek. Sürdürülebilir Turizm, Seyahat Teknolojileri temaları ve MICE sektörü (MPI- Meeting Professionals International) çerçevesinde düzenlenecek olan etkinlikler olacak.