Ahmed Adnan Saygun ölümünün 30. yılında anılıyor

Türkiye’nin dünyaca ünlü müzik bilimcisi, İlk Türk operasının bestecisi, klasik batı müziğinde yapıtlar veren Ahmed Adnan Saygun vefatının 30. yılında çevrimiçi bir konserle anılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği anma konseri sanatçının adını taşıyan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, Saygun’un öğrencisi Gülsin Onay tarafından gerçekleşecek.

Konser öncesi hocasıyla ilgili anılarını da anlatacak olan Onay, Saygun’la çalıştığı piyano repertuarının önemli eserlerini de çalacak. Çevrim içi konser 6 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 20.00’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından ve İzmir Tube’dan canlı yayınlanacak.

“Devlet Sanatçısı” ünvanını alan ilk isim

Ahmed Adnan Saygun 7 Eylül 1907 tarihinde İzmir’de doğdu. Babası İzmir Milli Kütüphanesi’nin kurucularından Mahmut Celalettin Bey’dir. Sanatçı klasik batı müziğinde yapıtlar verdi. Müzik eğitimcisi ve budun (*) müzik bilimcisi Saygun, Türkiye’nin “Devlet Sanatçısı” unvanı alan ilk isimdir. Türk müzik tarihinde “Türk Beşleri” olarak anılan bestecilerden birisidir. İlk Türk operasının bestecisidir. Cumhuriyet Dönemi Türk müziğinin en çok seslendirilen eserlerinden “Yunus Emre Oratoryosu” ise en önemli yapıtıdır. Sanatçı 6 Ocak 1991’de hayatını kaybetti.

Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden biri

Cumhuriyet dönemi çağdaş Türk besteciliğinin öncüsü, eğitmen ve şef Ahmed Adnan Saygun’un adını taşıyan sanat merkezi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Aralık 2008’de hizmete açıldı. 29 bin 500 mekrekarelik toplam alana sahip olan AASSM, 1133 kişilik büyük salon, 243 kişilik küçük salon, beş adet sergi salonu ve açık alan etkinlerine de uygun yapısıyla kısa süre içinde Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden biri haline geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projelerinden olan AASSM, özel vinçlerle hareket eden ses sistemleri, zeminden havalandırması ve asansörlü orkestra çukuru gibi teknik özelliklerin estetikle birleştiği, Avrupa standartlarında hizmet veren bir merkez. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin akustik projesi Sidney Opera Evi ve Londra Kraliyet Opera Binası projelerini de tasarlayan ARUP firması tarafından gerçekleştirildi. Sahnenin önünde yer alan asansörlü bölüm, sahneye kazandırdığı farklı fonksiyonlarla salonun kullanım zenginliğine katkıda bulunuyor. Merkez aynı zamanda gerek sanatseverlerin, gerekse engelli sanatçıların her mekana rahatlıkla ulaşabilecekleri şekilde tasarlandı.

Ahmed Adnan Saygun’un İsmail Zühtü Bey’den ilk müzik eğitimini aldığı İzmir’deki “İttihat ve Terakki Numune Sultanisi” okulunun (Konak eski Dumlupınar İlkokulu ve eski Halk Eğitim Merkezi) restorasyonu da sürüyor.

  • Budun müzik bilimcisi : Müziği kültürel bağlamında irdeleyen müzik bilimci, etnomüzikolog.