65 yaş üstündekiler ve engelli yurttaşlara ücretsiz İzmirim Kart

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstündekilerle, engelli bireylere şehir içi toplu ulaşımda kullanılan elektronik kartların HES kodlarıyla eşleştirilmesi zorunluluğu nedeniyle yardımcı olacak. İzmirim Kart web sitesinden yapılacak ilk başvurular sonrası hazırlanacak kişiselleştirilmiş ulaşım kartları, dağıtım noktalarından ücretsiz olarak alınabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi hamiline ve kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) İzmirim Kartları’nın, HES kodlarıyla eşleştirilmesi işlemini 30 Ekim’de başlatmıştı. İzmir’de toplu ulaşım hizmetinden ücretsiz yararlanan 65 yaş üstü vatandaşlar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olanlar; araçlara, kimliklerini ya da ilgili bakanlıkça verilen tanıtım kartlarını göstererek biniyor. Ancak, İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan “Koronavirüs Salgını Ek Tedbirleri” başlıklı genelge uyarınca, şehir içi toplu ulaşım araçlarında kullanılan elektronik kartlara HES kodu tanımlaması yapılması zorunlu hale getirildi.

Bu gruplardaki vatandaşlar, pandemi sürecinde kart merkezlerinde yığılma olmaması için, ilk başvurularını, www.izmirimkart.com.tr adresinden yapabilecek.

Hazırlanacak kişiselleştirilmiş İzmirim Kartlar, Konak’taki başvuru merkezlerinin yanı sıra Bostanlı İskele ve Fahrettin Altay aktarma merkezlerindeki kart ünitelerinden de “ücretsiz” olarak verilecek. Tüm kart birimleri, önümüzdeki iki hafta boyunca cumartesi ve pazar günleri de çalışacak.