“Nefes alıp verirken diyaframınızı kullanın”

İzmir Kent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Jülide Çeldir Emre, akciğerleri tam gereken kapasitede kullanmanın beden sağlığı yanında yaşam enerjisini arttıracağını, mutlu ve dingin bir insan olmaya katkıda bulunacağını söyledi. Dr. Emre, “Kronik birçok hastalıkta tedaviye destek olduğu gibi hastalıklardan korunmak için de diyafram nefesi önemlidir” dedi. 

Modern yaşam koşullarının, stresin, bir şeylere yetişme telaşının insanlarının nefes alma şeklini değiştirdiğini belirten Dr. Jülide Çeldir Emre, akciğer kapasitesini azami kullanmayı sağlayan diyafram nefesinin yerini yüzeyel göğüs nefesinin aldığını söyledi. Her insanın dünyaya gözlerini açtığında diyafram nefesi aldığını, bu nefesin bebeklik boyunca sürdüğünü belirten Uzm. Dr. Emre, doğru nefes almanın insan sağlığına olumlu etkilerinin saymakla bitmeyeceğini dile getirdi.

Solunum kasının diyafram olduğunu, diyaframın göğüs kafesi ile karın boşluğunu ayıran, göğüs kafesinin tabanını oluşturan bir kas kümesi olduğunu anlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Jülide Çeldir Emre, “Nefesin büyük bir kısmı bu kasımız tarafından gerçekleştirilir. Bu kas solunum kapasitemizi tam olarak kullanmamıza yardımcı olur” dedi. Dr. Emre, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak yine de pek çok insan nefes alırken diyaframını çok aktif kullanmaz. Bunun yerine boyun, çene ve sırt kasları gibi yardımcı solunum kaslarını kullanılır ve yüzeyel nefes alır. Nefes alırken bu kasların kullanılması sırt ve karın bölgelerinde gerginliğe neden olur. Bu tür kısıtlanmış nefes alma şekline göğüs nefesi diyoruz. Maalesef bebekken nefes alıp verirken kullandığımız diyaframımızı yaş ilerleyip modern günlük yaşamın stresine kendimizi kaptırdığımızda unutuyoruz. Bu da göğüslerinden nefes alan insan sayısını arttırıyor.”

Nefesin yaşam demek olduğunu anımsatan Dr. Jülide Çeldir Emre, diyafram nefesinin fiziksel ve ruhsal sağlığı olumlu etkilediğine dikkat çekti. Dr. Emre, “Akciğerlerimizi tam, gereken kapasite de kullanırsak beden sağlığımız yanın da yaşamsal enerjimiz artacak, mutlu ve dingin bir insan olmamızı katkıda bulunacaktır. KOAH, astım gibi kronik akciğer hastalıklarının solunum rehabilitasyonunda ilk öğretilen diyafram nefesidir. Kronik birçok hastalıkta tedaviye destek olduğu gibi hastalıklardan korunmak içinde diyafram nefesi önemlidir” dedi.

Nefes alınırken diyaframın kullanıp kullanmadığını küçük bir egzersizle anlaşılabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Jülide Çeldir Emre, “Şimdi bir elinizi göğsünüzün üzerine, diğer elinizi ise karnınıza yerleştirin. Her zamanki gibi nefes alırken, dikkatinizi nefesinize verin. Her nefes alışverişte hangi elinizin inip kalktığına bakın. Eğer karnınız nefes alırken dışa, nefes verirken içe doğru hareket ediyorsa, diyaframla nefes alıyorsunuz demektir” diye konuştu.