Yeşilova Höyüğü’nde 8 bin yıl önce balıkçılık da yapılmış

Bornova’da çalışmaları süren Yeşilova Höyüğü kazılarında 40 adet, taştan yapılmış, balık avlamada kullanılan ağlara takılan ağırlık bulundu. Höyükteki keşif balıkçıların sekiz bin yıl önce ağlarının ucuna ağırlık bağlayarak daha fazla balık tutmak için teknik geliştirdiklerini ortaya çıkardı.

Bornova Belediyesi’nin verdiği destekle kazı çalışmaları süren höyükte, ana tanrıça figürünün ardından bulunan balık ağı ağırlıkları sekiz bin yıl önce Bornova’da yaşayan insanların tarım ve hayvancılığın yanı sıra balıkçı bir toplum olduğu yönündeki tezleri güçlendirdi. Buluntular, balık ağlarının suyun altında sabit durması amacıyla taş ağırlıkların üstüne çentikler atıldığı ve bu çentiklerle ağlara bağlandıklarına yönelik bir teknik uygulandığını ortaya koydu.

Yeşilova Höyüğü Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin buluntuların, dönemin beslenme ve ekonomik faaliyetlerine dair önemli bilgiler verdiğini anlattı. Doç. Dr. Derin, “Elde ettiğimiz bulgularla ilk İzmirlilerin çevrelerindeki derelerde ya da dereler yardımıyla denize ulaştığı sığ kıyılarda ağ atarak balıkçılık yaptığını söyleyebiliriz. Bugüne kadar Yeşilova Höyüğü’nde ele geçen vatoz, çipura gibi büyük balık kemikleri de bunun bir kanıtıdır” diye konuştu.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ise Yeşilova Höyüğü’nde elde edilen sonuçların kent kültürünün gelişmesi açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. Yeşilova Höyüğü’nün ilçenin tanıtımına büyük katkı sağladığını kaydeden İduğ, belediyenin kazı çalışmalarına destek vermeyi sürdüreceğini belirtti.