Pandemiyle medikal ürün ihracatında artış

Pandemi döneminde Mart-Nisan ve Mayıs aylarında zincir mağazaların kapanması ve sipariş iptalleri sonrasında zor günler geçiren Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), Haziran ayından itibaren ihracat rekorları kırıyor. Pandemi döneminde talep patlaması yaşanan medikal ürünler ihracatında yüzde 4 bin 558’lik artışla 73 milyon dolara ulaşan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ekim ayında ihracatını yüzde 31’lik artışla 137 milyon 115 bin dolara taşıdı. EHKİB Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından sonra Ekim ayında da Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında en fazla ihracat yapan birlik oldu.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Türkiye genelinde otomotiv sektöründen sonra ikinci sektör konumuna yükselen sektörün Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde beş aydır ihracat lideri olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi. Sertbaş pandemi nedeniyle zincir mağazalarda kapanma yaşanmadığı takdirde 2020 yılının son iki ayını zirvede kapatmayı hedeflediklerini kaydetti.

Kısa çalışma ödeneğiyle istihdam korundu

Mart-Nisan ve Mayıs aylarının kabus gibi geçtiğini, 2019 yılının aynı dönemine göre EHKİB’in ihracatının yüzde 33 kan kaybettiğini belirten Sertbaş, Mart-Nisan-Mayıs döneminde 445 milyon dolar olan ihracatın 2020 yılının aynı döneminde 297 milyon dolara düştüğünü anlattı. Kısa çalışma ödeneği sayesinde istihdamın korunduğuna dikkat çeken Sertbaş, “Haziran ayı sonrasında yaralarımızı sarmaya başladık. Haziran-Ekim arasında beş aylık dönemde yüzde 22’lik artışla 662 milyon dolar ihracat yaptık. Ocak – Ekim dönemindeki ihracatımız ise; 1 milyar 82 milyon dolara ulaştı. 2019 yılının Ocak – Ekim dönemine göre ihracatımızdaki düşüş 15 milyon dolara kadar düştü. En büyük ihraç pazarımız Avrupa’da vaka sayılarının artıyor olması hazırgiyim perakende zincirlerini olumsuz etkileyeceği bir gerçektir. Bu durum Mart ayında olduğu gibi sipariş iptalleri ve sipariş azalmaları olarak sektörü etkiliyecek olmasına rağmen 2020 yılını, 2019 yılı seviyelerine yakın kapatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin en fazla ihracat yaptığı ülkenin İspanya olduğunu belirten Burak Sertbaş bu ülkeyi Almanya, İngiltere, İsveç ve İtalya’nın izlediğini söyledi.

EHKİB üyelerinin Ekim ayı hazırgiyim ihracatında dokuma, örme ve medikal ürünlerde geçen yıla göre artışlar olduğunu anlatan Sertbaş, “Pandemiyle birlikte talep patlaması yaşanan medikal ürünler ihracatımız yüzde 4 bin 558’lik artışla 73 milyon dolara yükseldi. Türkiye genelindeki medikal ürünler ihracatımız ise; 1 milyar 84 milyon dolara ulaştı. Ekim ayında EHKİB’in ihracatına ameliyat önlüğü ihracatımız 5 milyon dolarlık katkı sağladı” dedi.