Ana Sayfa Güncel Haberler 6. Uluslararası Taş Kongresi hazırlıkları sürüyor

6. Uluslararası Taş Kongresi hazırlıkları sürüyor

Maden sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getiren 6. Uluslararası Taş Kongresi Sektör Danışma Kurulu Toplantısı 21 Ekim 2020 Çarşamba günü Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirildi. 6. Uluslararası Taş Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Çalapkulu’nun moderatörlüğündeki toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nden Günseli Özşahin, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Türkiye Mermer Doğal Taş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı İbrahim Alimoğlu, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’ndan Prof. Dr. Erdoğan Yüzer ile Türkiye genelinde 20’nin üzerinde derneğin başkanları, tasarımcı, üretici, uygulayıcı, müteahhit ve yatırımcı katıldı.

Toplantıda 27. Marble İzmir Fuarı ile eş zamanlı olarak 23-26 Mart 2021 tarihlerinde “Taş Değer Katar-Taşa Değer Katanlar” temasıyla düzenlenecek 6. Uluslararası Taş Kongresi ile ilgili hazırlıklara ilişkin bilgiler verildi, yapılacaklara ilişkin görüşler paylaşıldı.

İsmail Gülle: Suudi Arabistan’dan örtülü ambargo

Toplantıda söz alan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, son yıllarda doğal yapı taşlarının tekrar keşfedildiğini, diğer ürünlere oranla daha estetik ve daha doğal olması nedeniyle daha fazla tercih edildiğini söyledi. Gülle “Bu trend dünya mermer rezervinin, üçte birinden fazlasına sahip olan ülkemizin ihracatına da olumlu yansımaktadır.Ülkemiz doğal taş sektörü 2019 yılında, 1,86 milyar dolarlık ihracatla, Dünyada en çok doğal taş ihracatı gerçekleştiren dördüncü ülke olurken, küresel doğal taş ihracatından yüzde 4’e yakın pay aldı. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz üç ülke ise sırasıyla Çin, ABD ve Suudi Arabistan oldu. Çin ve ABD’ye yaptığımız doğal taş ihracatının toplam doğal taş ihracatımızdaki payı yüzde 50’nin üzerinde” dedi.

Doğal taş ihracatının en önemli pazarlarından biri olan Suudi Arabistan’ın uyguladığı örtülü ambargoya da değinen Gülle, ihracatçıların yaşadığı sorunları yakından izlediklerini ve çözüme kavuşturmaya yönelik çalışmaları Ticaret Bakanlığı’yla birlikte yürüttüklerini söyledi. Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen, sektördeki birçok mal grubunda ihracatın Ocak – Eylül döneminde, önceki yılın aynı dönemine göre arttığına da değinen İsmail Gülle, “İşlenmiş granitte yüzde 57, granit ham blokta yüzde 42, kaldırım ve döşeme taşlarında yüzde 27, işlenmiş kayağan taşında ise yüzde 25 artış yaşanması sektörümüzün gücünü ortaya koyuyor” bilgisini paylaştı.

Aydın Dinçer: Covid-19 pandemisi sonrası düzenlenecek ilk fuar

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer ise İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Batı Akdeniz Maden İhracatçıları Birliği’nden oluşan TİM Maden Sektör Kurulu olarak, 6. Uluslararası Taş Kongresi’ni desteklediklerini belirtti. Dinçer, “İZFAŞ tarafından geleneksel olarak düzenlenen Marble Fuarı, Covid-19 pandemisi sonrasında düzenlenecek olan belki de ilk doğal taş fuarı olacak. Sektörümüz için son derece önemli olan bu fuarla eş zamanlı olarak 6. Uluslararası Taş Kongresi de gerçekleştirilecek. Türkiye’de doğal taş sektörünü temsil eden tüm derneklerin, odaların ve birliklerin ortak çalışması ve katkısıyla kongrenin yapılıyor olması da ayrıca önemli ve çıkacak olan sesin çok daha güçlü olmasına yol açacaktır” diye konuştu. Covid-19 pandemisi nedeniyle blok ihracatında düşüş yaşandığına dikkat çeken Aydın Dinçer, “Sevindirici taraf işlenmiş ürün tarafında ufak da olsa yükselişler gözlemliyoruz. Biz hem doğal taş blok ihracatında hem de işlenmiş ürün ihracatında daha ileriye gidebilmek adına her türlü çalışmayı yapıp Türkiye’nin ihracatını arttırma yönünde gayretimiz aynen devam edecektir” dedi.

Mevlüt Kaya: Amasız üretim sürdürülebilir çevre

Toplantıda söz alan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya sektör olarak üzerlerinde inanılmaz bir yanlış algı olduğuna değindi. Kaya “Madencilik sektörünün üzerindeki yanlış algı nedeniyle söylediğimiz hiçbir doğru, ülke yararına söylemler karşılık bulmuyor. Haklı olduğumuzu ispatlamak için kendi evimizin önünü süpürmemiz gerekiyor. İnadına üretim, inadına ihracat sloganımız gibi, ‘Amasız üretim ve sürdürülebilir çevre’yi sloganlaştırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Üreticinin mutlaka bilinçlendirilmesi gerektiğine de değinen Kaya, “Bizim doğal taşlarımızı ocaklardan çıkarıp, gelip işleyip satarken bir vebalimiz var. Biz bu değerli taşları canımızın istediği fiyatlara satmamalıyız. Dünyadaki fiyatları araştırarak, benzer taşlar kaça gidiyor bakmalıyız. Bizim önümüzde uzun bir yol var” görüşünü paylaştı. Konuşmasında Suudi Arabistan’daki boykota da değinen Kaya, “Suudi Arabistanı görüyorsunuz kapıları kilitledi. Birleşik Arap Emirlikleri aynı yolu takip ediyor. Bizim miktarda az, fiyatta yüksek ürün satma yolunu aramamız gerekiyor” dedi. 2022 yılında görev süresinin biteceğini de anımsatan Mevlüt Kaya, “ben değil biz” diyen bir ekibin göreve gelmesini dilediğini söyledi.

Sabri Bora: Çok sayıda etkinlik yer alacak

6. Uluslararası Taş Kongresi Sektör Danışma Kurulu üyesi Sabri Bora da kongrenin İzmir Marble Fuarı’yla eş güdümlü olarak yapılacağını, Sektör İlişkileri Komitesi olarak uzun zamandır hazırlık içinde olduklarını belirtti. Bora sektörün önemli sivil toplum kuruluşları, dernekleri, odaları, 30’dan fazla üniversitenin mimarlık ve mühendislik fakülteleri, Enerji Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle işbirliği içinde olduklarını anlattı. Kongrede sunumların yanı sıra çok sayıda etkinliğin yapılacağına değinen Sabri Bora, yurt içi ve yurt dışından önemli konukların katılacağı etkinlikler düzenleyeceklerini, sekiz ülkeden taş konusunda çalışmaları olan önemli kişileri ve Polonya’dan iş insanlarını kongre sürecine dahil etmeyi planladıklarını söyledi.

Nasuh Ekinci: Sanal ticareti yaygınlaştırmamız gerek

Mermer sektörünün gelişen teknolojiyi mutlaka kullanması gerektiğine değinen Burdur Doğal Taş ve Madenciler Derneği Başkanı Nasuh Ekinci ise “Tasarımı, numerik makineleri kullanan elemanlara ihtiyacımız var. Gelişen teknolojiyle tasarımlı, göze hoş gelen ürünler üretmek zorundayız. Taş kongresi bu yıl ki temasıyla sektörü yepyeni bir kulvara götürüyor. Bu kongre güzel fırsatlar verecek. Üretim boyutunda eleman yetiştirmek zorundayız, fabrikalarımızda CNC gibi, waterjetler gibi kaliteli ürün üretecek teknolojik makineleşmeye gideceğiz. Öte yandan mermerde ‘önce göreceğiz, dokunup satın alacağız’ olayı vardı ama artık sanal ticareti yaygınlaştırmak gerekiyor” görüşünü dile
getirdi.

Prof. Dr. Faruk Çalapkulu: Kongre sanal olarak da izlenecek

Toplantının moderatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Faruk Çalapkulu da sektörde katma değeri artırabilmenin temel öge olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çalapkulu kongreye 60’ı aşkın kişinin emek verdiğini ve pandemi sonrası yapılan ilk çalışma olmasıyla rakiplerin ötelenmiş olacağını belirtti. Kongrenin İzfaş tarafından sanal olarak da yayınlanacağı bilgisini veren Prof. Dr. Çalapkulu, “Şu anki gelişmeler mart ayına kadar bu pandemi probleminin çözüleceğini gösteriyor. Xiamen, Verona Fuarları ertelendi. Bu fuar ertelenmiş de olsa biz hazır olacağız. Yarına hazır olmak hepimiz için isabetli olacak” dedi. Kongrede çok sayıda sunumun yapılacağını, yurt dışından mimarların, tasarımcıların katılacağını belirten Prof. Dr. Çalapkulu, sektördeki önemli sorunların konuşulacağı, alışılmış akademik üslubun dışında bir kongre olmasını umduklarını söyledi. Prof. Dr. Çalapkulu kongre kapsamında kent içinde ve dışında çok sayıda gezi düzenleneceğini, bu gezilerin fabrika ve ocakları da kapsayacağını söyledi. 6. Uluslararası Taş Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Çalapkulu sektördeki herkesin tüm önerilerini iletmesini beklediklerini, bir sonraki toplantının Şubat ayının son haftası gerçekleşeceğini ve web sitesinden duyuruların izlenebileceğini belirtti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments