Otogar için ulusal mimari proje yarışması sonuçlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Işıkkent’teki otogarı ana transfer merkezine dönüştürmek için düzenlediği ulusal mimari proje yarışması sonuçlandı. Yarışmaya 74 proje başvurdu ve sekiz proje ikinci aşamaya kaldı. Yarışmada birincilik, ikincilik, üçüncülük ve beş de mansiyon ödülü kazanan proje sahipleri belirlendi. Ulusal mimari proje yarışmasının ödül töreni ve kolokyumu küresel salgın nedeniyle çevrimiçi düzenlendi.

Yarışmada Yüksek Mimar Nurbin Paker, Yüksek Mimar Hüseyin Kahvecioğlu, Yüksek Peyzaj Mimarı Damla Turan, Mimar Hatice Ersoy, Yüksek Mimar Elçin Kara Vatansever, İnşaat Yüksek Mühendisi Bahadır Özcihan’dan oluşan ekibin hazırladığı proje birinci seçildi. İkincilik ödülünü Mimar Ömer Selçuk Baz, Mimar Ece Özdür, Mimar Atakan Koca ve İnşaat Mühendisi Ahmet Topbaş aldı. Mimar Rıfat Yılmaz, Mimar Burcu Sevinç Yılmaz, Yüksek Mimar Şerif Süveydan, Yüksek Mimar Sezer Bahtiyar ile İnşaat Mühendisi Özkan Çalışkan’ın yer aldığı ekip ise üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 

Yüksek Mimar Nil Bıçak, Mimar Kemal Bal, Mimar Erol Kalmaz ve İnşaat Mühendisi Doruk Kemal Kaplan birinci mansiyon, Mimar Hakan Evkaya, Mimar Kutlu İnanç Bal ikinci mansiyon, Mimar Ezgi Başar, Mimar-Peyzaj Mimarı Neslinaz Aksu, Mimar Zehra Aksu, Mimar Ata Gün Aksu, Mimar Zeliha Burcu Demirci ile Mimar Eren Gözde Anıl üçüncü mansiyon, Mimar Melike Kavalalı, Mimar Berrin Erikçi ile Nimet Değertaş dördüncü Mansiyon, Yüksek Mimar Fırat Doğan, Yüksek Mimar Burcu Kırcan Doğan ve İnşaat Yüksek Mühendisi Önder Volkan Yaltıraklı beşinci mansiyon ödülünü alan isimler oldu. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu projenin kente yepyeni bir çehre kazandıracağını, yurttaşların konforunu ve refahını artıracağını söyledi. Otogar projesinin jüri tarafından çok ayrıntılı değerlendirildiğini belirten Soyer, “Ödüle layık görülenleri yürekten kutluyor, bu önemli proje yarışmamızın başından itibaren tüm süreçlerde yoğun bir emek harcayan jüri üyelerimize ve çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Ödül törenin koordinatörü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İpek Akpınar, İzmir’in bu yarışma sonrası çok güzel bir proje kazandığını belirtti. Katılımcı yöntemlerle kent için, kentli için proje elde etme süreçleri için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Akpınar, “Yeni yarışmaları dört gözle bekliyoruz. Hem İzmirliler hem de biz meslektaşlar çok kazançlıyız” diye konuştu. 

Yarışmada birinci seçilen projenin takım lideri Yüksek Mimar Nurbin Paker, projeyi hazırlarken ana transfer merkezinin bir ulaşım yapısı olmasının yanı sıra kentliye kullanım çeşitliliği sağlamasını da amaçladıklarını belirtti. Yüksek Mimar Hüseyin Kahvecioğlu ise İzmir’in geleneklerine sahip, ortak akılla hareket eden bir şehir olduğunu söyleyerek, bu projenin seçilmiş olmasından ve bu proje içinde yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Ulusal mimari proje yarışmasının birincilik ödülü 150 bin lira, ikincilik ödülü 130 bin lira, üçüncülük ödülü 100 bin lira, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci mansiyon ödülleri 60’ar bin lira olarak belirlenmişti. Ödül ve mansiyon tutarları yarışmacılara en geç 60 gün içinde net olarak ödenecek.

Ana transfer merkezi ulusal mimari proje yarışmasının jürisinde Prof. Dr. Haluk Gerçek, Tülin Hadi, Dürrin Süer, Mehmet Murat Uluğ ve Boğaçhan Dündaralp yer aldı. Danışman Jüri  ise İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İZBB Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, İZBB Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel, Koray Velibeyoğlu, Halil İbrahim Alpaslan’dan oluştu.

Ulusal mimari proje yarışmasına katılan projeler https://anatransfermerkeziyarisma.izmir.bel.tr/tr/Projeler/Index sayfasında, ödül alan projeler de https://anatransfermerkeziyarisma.izmir.bel.tr/tr/Projeler/OdulGrubu sayfasında görülebiliyor.