Ana Sayfa Güncel Haberler Pınar Süt Çin’e süt ürünleri ihracına başladı

Pınar Süt Çin’e süt ürünleri ihracına başladı

Çin pazarına giren İzmir merkezli Pınar Süt Mamulleri Sanayi AŞ, bu ülkeye labne, beyaz, süzme peynir ile süt tozu ihracına başladı. Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu, “Türkiye’nin 11 bin kilometre uzağındaki Çin’i süt ürünlerimizle buluşturmaya hazırlanıyoruz” dedi. 

Pınar Süt’ün ülkemizin süt ve süt ürünleri ihracatının yüzde 19’unu karşıladığını belirten Hekimoğlu, 2020 yılının ilk dokuz ayında 32,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Pınar Süt ürünlerinin 22 ülkenin raflarında yer aldığını söyleyen Gürkan Hekimoğlu, Yaklaşık 6 milyar dolar ile dünyanın en önemli süt ürünleri ithalatçılarından olan Çin pazarına girdiklerini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemi süreci olumsuzluklar yaratsa da Türkiye çiftçilerinin ürünlerini dünyayla buluşturmaya devam ettik ve ihracat rakamlarımızı geçen yılın ilk üç çeyreğine göre yüzde 9 oranında artırdık. Planlamalarımızda Çin de önemli rol oynuyordu. Bu nedenle yaptığımız pazar araştırmaları, analizler ve çalışmalar neticesinde Çin pazarına kalıcı bir giriş stratejisi oluşturduk. Uzun süredir stratejik olarak potansiyel gördüğümüz bu pazardan alacağımız paydan dolayı Türkiye ekonomisi adına da çok mutluyuz.”

İlk gönderim öncesi Pınar Süt’ü ziyaret eden İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, “Gıda sektörü olarak ülkemizin çiftçilerinin ürünlerini dünya ile buluşturduğu ve Türkiye ekonomisine katma değer sağladığı için Pınar Süt’e teşekkür ediyoruz” dedi. Pınar Süt Fabrika Direktörü Özlem Yalçın’a ihracat uygunluk sertifikasını İzmir İl Tarım Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İbrahim Altıntaş verdi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments