Ana Sayfa Güncel Haberler İzmirli akademisyenler eserleriyle ülkemizi temsil etti

İzmirli akademisyenler eserleriyle ülkemizi temsil etti

Uluslararası Görsel Okuryazarlık Derneği (International Visual Literacy Association-IVLA), sanatı tanıtmak ve görsel okuryazarlığı güçlendirmek amacıyla sanal sergi düzenledi. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile Öğretim Görevlisi Angela Burns’un eserleri, sergide ülkemizi temsil etti.

IVLA’nın koronavirüs küresel salgını ortamında “Görsel Mesajlar” adıyladüzenlediği sanal sergiye başvuran 150 sanatçının eserleri uluslararası jüri tarafından değerlendirildi.Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile Öğretim Görevlisi Angela Burns’un eserleri de sergilenme hakkı kazanan 22 sanatçı arasında yer aldı ve www.kunstmatrix.com alan adlı web sitesinde sergilenmeye başladı. 

“Görsel Mesajlar” adlı sanal sergide, boyama, çizim, fotoğrafçılık, baskı, kolaj gibi farklı disiplinlerden sanatçılara yer verildi. Uluslararası Görsel Okuryazarlık Derneği’nin yıllık konferansının ardından açılan ve sanatı tanıtmayı ve görsel okuryazarlığı güçlendirmeyi amaçladığı belirtilen sergi31 Aralık 2020 gününe kadar ziyaret edilebilecek. 

İEÜ Tekstil ve Moda Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, derneğin her yıl farklı bir ülkede görsel okuryazarlık üzerine uluslararası konferanslar gerçekleştirdiğini, bu yıl salgın nedeniyle konferansın çevrim içi yapıldığını ve ilk kez de sanal sergi açıldığını belirtti.Eserlerin hepsinde görsel bir mesaj bulunduğunu belirten Prof. Dr. Adanır, sergi ve sergilenen eseriyle ilgili şunları söyledi:

Sergide yer alan ‘Bir Zamanlar Bu Gezegende 2’ adlı eserimde de dijital baskı üzerine işleme tekniklerini kullandım. Bu eserde, dijital baskı sayesinde 1962’den gelin ve damat, nakışlı ifadelerle dijital dünyamıza geri döndüler. Bugün hepimiz dijital fotoğraf çekiyoruz ve çoğunlukla basmıyoruz. Eski fotoğraflarda poz vermek için sadece bir şansınız var. Bu çalışmamın amacı eski düğün fotoğraflarına daha fazla ruh, ifade ve renk vermek. Ülkemi; Japonya, Çin, Belçika, Kanada gibi farklı ülkelerden gelen sanatçılar arasında temsil ettiğim için mutluyum.”

İEÜ Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Angela Burns da, sergide Kuzey İrlanda’da bulunan iki eski fabrikanın illüstrasyonu ile yer aldığını söyledi. Burns, “Bu çalışmamda çürüyen bu yapıları, bulundukları yerin tarihi haritalarıyla birleştirdim. Dijital teknikler kullanarak geçmişi ve bugünü bir bütün olarak yeniden tasarladım” diye konuştu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments