EİB ilk sanal gıda fuarı The Fource’u tanıttı

Ege İhracatçı Birlikleri, 23-27 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek ilk sanal gıda fuarı The Fource’u çevrim içi basın toplantısıyla tanıttı. Dünyanın dört bir yanındaki gıda sektörü paydaşlarına erişim sağlayan anal gıda fuarının yeni nesil bilgi, ticaret ve uluslararası gıda sektörünün en kapsamlı dijital kaynağı olacağı belirtildi.

Dijitalleşme sürecinde en hızlı konum alan ihracatçı birliği olduklarını belirten EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin ilk sanal fuarı Shoedex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı’nı düzenlediklerini anımsattı. Eskinazi, “Bu sefer gıda sektöründe Türkiye’nin ilk sanal fuarı The Fource için çalışmalarımızı başlattık. The Fource, dünyadaki değişimin hızına paralel olarak sektörün değişen ihtiyaçlarına en iyi biçimde hizmet verebilecek güçlü bir platform olacak” dedi.

Covid-19 küresel salgınının yaşamın her alanındaki köklü değişiklikleri de beraberinde getirdiğine değinen Jak Eskinazi, ciddi biçimde sekteye uğrayan günlük yaşamın yanı sıra küresel ticaretin de durma noktasına geldiğini dile getirdi. Küresel salgının gıda ve tarım sektörlerinin ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunun farkına varılmasını sağladığına değinen Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemi sonrasında Türkiye’nin ihracatı 2020 Ocak-Eylül döneminde yüzde 10,9 düşerken, tarım ürünleri ihracatının aynı dönemde yüzde 4,8 artış gösterdi. Türkiye’nin ihracatını gıda ve tarım sektörlerinin ayakta tuttu. The Fource, çağın sağladığı imkanlarla gıda ihracatımıza yeni bir açılım getirecek. Dünyanın dört bir yanındaki gıda sektörü paydaşlarına erişim sağlayan, yeni nesil bilgi, ticaret ve uluslararası gıda sektörünün en kapsamlı dijital kaynağı olacak.”

EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, “The Fource”un gıda sektörünün temel taşı olan değerli ham maddelerin ve katma değerli gıda ürünlerinin kaynağı söylemini bire bir yansıtan bir isim olduğunu söyledi. Bu ilk sanal gıda fuarının temasını Anadolu olarak seçtikleini belirten Celep, “Ülkemizin kültürel açıdan eşsiz, verimli topraklara sahip 7 bölgesinden gelen değerli ham maddeleri, farklı lezzetleri ve katma değerli ürünleri tüm dünyadan oyuncularla buluşturacağız” dedi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, pandemi döneminde en çok tercih edilen ürünlerin bitkisel yağlar, mercimek, nohut, fasulye, bezelye, bulgur, makarna ve un olduğunu belirtti. Ocak – Eylül dönemi ihracat rakamlarının da yüzde 37,8’lik artışla yaklaşık 390 milyon dolara çıktığını, son bir yıllık ihracatlarının ise 600 milyon doları aştığını anlatan Terci, “The Fource fuarı yabancı alıcılara ulaşmak için çok önemli bir fırsat. Fuarla birlikte ihracat rakamlarımızı daha yukarılara taşıyacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, pandemi döneminde antioksidan sağlıklı gıdaya olan talep artışının başta kekik, defne, adaçayı, biberiye gibi odun dışı orman ürünleri ihracatına olumlu etki ettiğine değindi. Ege Bölgesi odun dışı orman ürünleri ihracatında lider konumda olduğunu belirten Yağcı, “2020 yılının Ocak – Eylül döneminde odun dışı orman ürünleri ihracatımız yüzde 19’luk artışla 97,7 milyon dolardan, 116 milyon 100 bin dolara yükseldi. En çok ihraç ettiğimiz ürünler ise kekik, defne, adaçayı oldu. The Fource ile odundışı orman ürünleri ihracatında 2020 yılı sonunda 200 milyon doları hedefliyoruz” dedi.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit de çipura, levrek ve alabalık ürünleri başta olmak üzere su ürünleri ihracatının yüzde 70’ini EİB’nin yaptığını belirtti. Girit, “Gıda sektöründeki tüm oyuncuların bir araya geleceği The Fource fuarı ile ürünlerimizi yeni restoranlara, otellere ve şeflere tanıtma fırsatı yakalayacağız. 2020 yılı sonundaki 1 milyar dolar ihracat hedefimize The Fource Fuarı’nda yapacağımız ticari bağlantılarla ulaşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Pandeminin tarımın ne kadar önemli olduğunu anımsattığını belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörü olarak pandemi döneminde insan üstü bir gayretle üretime ve ihracata devam ettiklerini, bu sayede gıda krizi yaşanmadığını anlattı. Uçak, “Pandemi döneminde 2020 yılı sonu için belirlediğimiz 1 milyar dolar ihracat hedefine üç ay önce ulaştık. The Fource yeni ülkelere açılmak için önemli bir fırsat sunacak. Fuar sırasında gerçekleştireceğimiz ikili görüşmeler ile yeni ülkelerin ihracat rotamıza eklenmesini bekliyoruz” dedi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Kadri Gündeş, Ege Bölgesi deyince akla ilk gelenlerin zeytin ve zeytinyağı olduğunu dile getirdi. Gündeş, “2019/2020 sezonu zeytin ihracatımız yüzde 3’lük artışla 145 milyon, zeytinyağı ihracatımız ise 11 aylık dönemde sekteye uğrayarak 102.4 milyon dolara gerilese de The Fource fuarı aracılığıyla hayata geçirilecek yeni iş birlikleri ile ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu fuar özellikle ülkemizin zeytin ve zeytinyağı kalitesini tüm dünyaya duyurmak için çok önemli bir platform” diye konuştu.