Yıldız Sineması ve Bıçakçı Han kent yaşamına kazandırılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Basmane’deki Yıldız Sineması ile Bıçakçı Han’ı restore etmek üzere satın aldığı açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yakın geçmişe iz bırakan ama son yıllarda kaderine terk edilen bu iki yapıyı ayağa kaldırarak yeniden kent yaşamına kazandıracaklarını söyledi. Soyer, “Her iki tarihi yapı, şehrimizin kültür sanat yaşamına ayrı bir heyecan getirecek ve bulunduğu yeri, yani tarihi semtimiz Basmane bölgesini ayağa kaldıracak bir kaldıraç işlevi görecek” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yıldız Sineması ile Bıçakçı Han’ı toplam 26 milyon liraya satın aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, her iki yapıyı da şehrin sosyal ve kültürel yaşamına yeniden kazandıracak projeyi Yıldız Sineması’nda düzenlenen toplantıyla kamuoyuna duyurdu. Soyer, “Kentin sosyal, kültürel belleğinde ve İzmirlilerin gönlünde kıymetli bir yeri olan bu iki sembol yapının son yıllarda kaderine terk edilmiş olması veya amaç dışı kullanılması hepimizi üzüyordu” diye konuştu.

Satın alınan her iki yapının tarihi kent merkezinde, Basmane Garı’nın güneyinde, Agora, Hatuniye Meydanı, Altınpark ve Aziz Vukolos Kilisesi arasındaki kültür rotası üzerinde yer aldığını anlatan Tunç Soyer, “İki yıl içerisinde restorasyon çalışmalarımızı tamamlayıp Yıldız Sineması’nı görkemli geçmişine yakışacak şekilde İzmir’imizin en gözde sanat ve gösteri merkezlerinden birine dönüştüreceğiz” dedi. “Bu mekanı bu kadar uzun süre koruyabilmek tarihe, kente büyük saygı gerektiriyor” diyen Soyer, “Orhan Beşikçi’ye teşekkür ediyorum. Mekanı gün ışığına çıkartıp bizimle buluşturan odur. Huzurlarınızdan saygılar sunuyorum, teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yıldız Sineması’nın sahibi Yüksel Kazmirci’ye de teşekkür eden Tunç Soyer, Yıldız Sineması’nın üstünde mekanlar bulunduğunu, bir sinema müzesi yapacaklarını anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eski sahipleri çok iyi koruyup bakmışlar. Film makineleri, hatta basılmış biletler bile var. Bıçakçı Han oldukça iyi korunmuş, dolayısıyla orasını iki ay içinde açacağız. Bir yılbaşı pazarı ile açılışı yapacağız. Bir anket çalışmasıyla halka orada ne görmek istediklerini soracağız. Her iki tarihi yapı, şehrimizin kültür sanat yaşamına ayrı bir heyecan getirecek ve bulunduğu yeri, yani tarihi semtimiz Basmane bölgesini ayağa kaldıracak bir kaldıraç işlevi görecek. Burada kent yoksullarının ve mültecilerin yaşadığı alanlar var. Dolayısıyla burası aynı zamanda önemli sosyolojik bir buluşma noktası da olacak.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, en iyi filmlerin İzmirliler’le buluştuğu ve İzmirliler için çok özel bir yeri olan Yıldız Sineması’nın bugün halı saha, bilardo salonu ve otopark olarak kullanılmasının, Bıçakçı Han’ın da atıl bir şekilde kaderine terk edilmesinin içine sinmediğini söyledi. Soyer, “Belediyemiz işte bu sebeple bu güzide yapıları satın aldı. Yıldız Sineması bin 700 metrekare, Bıçakçı Han da 2 bin 690 metrekare kapalı alana sahip. Yaklaşık 4 bin 500 metrekare bir kullanım alanından bahsediyoruz. Temel amacımız taşıdıkları tarihsel değer çerçevesinde bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarını tamamlayıp, Yıldız Sineması ve Bıçakçı Han’ı, kentlilerin yeni uğrak noktası haline getirmek ve İzmir’in tanıtımı için önemli bir değere dönüştürmek” dedi.

Soyer’in verdiği bilgiye göre, Bıçakçı Han, tarihi kervan yolu üzerinde, kervancıların konaklaması için inşa edilmiş. Daha sonraları, 1950’li yıllara kadar kente gelen ve giden malların depolanması amacıyla, bir süre de gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızın konakladığı bir “aile evi” olarak da kullanılmış. Son olarak Telekom tarafından depo olarak kullanılmış. Yıldız Sineması ise önceleri yazlık bir sinema iken, 1953 yılında kapalı bir sinemaya dönüştürülmüş. 1957 yılında, yeniden inşa edilmiş ve bugünkü ismiyle kapılarını 22 Mart’ta Zeki Müren konseriyle açmış. Yıldız Sineması sihirbaz gösterilerinden çeşitli konserlere, operetlerden tiyatrolara kadar farklı pek çok sanat etkinliklerinin gerçekleştiği, 1955 yılında ülkemiz ve İsveç güreş milli takımlarının müsabakalarına bile ev sahipliği yapan bir kültür merkezi olmuş.