Eğitimli bakıcı çalıştıran annelere mali destek

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” uygulanmaya başladı. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde uygulanan projeyle kadınlara toplamda 25 milyon 472 bin Euro mali destek aktarılacak.

Eğitimli çocuk bakıcısı çalıştıran annelere sağlanan aylık mali destek 250 Euro’dan 300 Euro’ya çıkarıldı. Destek miktarının 2021 yılında 325 Euro, 2022 yılında 350 Euro’ya çıkacak. Anneler mali destekten çocuğu 36 aylık olana kadar en fazla 32 ay boyunca yararlanabilecek.

Destekten tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten yararlanabilecek. Çalışan anne desteği aylık 300 Euro. Özel gereksinimli çocuğu olan veya bekar annelere fazladan 50 Euro ödenecek.

Proje, kadınların işgücüne katılımını ve çalışan kadınların kayıtlı istihdamını desteklemeyi, çalışan annelerin iş-yaşam dengesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Projenin bir başka amacı da ebeveynlerin çocuklarını eğitimli çocuk bakıcılarına baktırmaları ve çocuk bakıcılarını sigortalı olarak çalıştırmaları konusunda farkındalık artırmak ve eğitimli çocuk bakıcılığı sektörünü desteklemek.

Mali destek programına ilişkin ayrıntılı bilgiye Sosyal Güvenlik Kurumu’nun proje sayfasından ulaşılabiliyor. Projeye ilişkin broşürü indirmek için tıklayınız.