İzmir Hilton Oteli işletmeye kapatılıyor

İzmir kent merkezinde 28 yıldan bu yana hizmet veren İzmir Hilton Oteli’nin işletmeye kapatılacağı açıklandı. Otelin 16 Ekim 2020 tarihinden sonra Hilton tarafından işletilmeyeceği belirtildi.

İzmir Hilton Oteli’nin inşaatı ve yönetilmesi amacıyla Ekim 1987’de Ata Holding bünyesinde İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş. kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1987 yılında 7 bin metrekare arsa vererek şirkette pay sahibi oldu.

1988 yılında temeli atılan İzmir Hilton Oteli, 4 Temmuz 1992 günü hizmete açıldı. 28 yıl 2 ay 12 gündür aralıksız hizmet veren İzmir’in ikinci beş yıldızlı otelinin 16 Ekim 2020 gününden başlayarak Hilton tarafından işletilmeyeceği açıklandı. Otel yönetiminden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Hilton İzmir’in şu ana kadar gösterdiği örnek misafirperverlikten gurur duyuyor ve bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İzmir’deki faaliyetlerimize DoubleTree by Hilton Hotel İzmir Alsancak, Hilton Garden Inn İzmir Bayraklı, DoubleTree by Hilton Hotel İzmir Havalimanı ve Hampton by Hilton İzmir Aliağa olmak üzere dört farklı konumda hizmet veren otellerimizle devam edeceğiz.”

19 katı ve 381 odasıyla Ege kıyılarının en yüksek binaları arasında yer alan İzmir Hilton Oteli, ön büro, resepsiyon, kat hizmetleri, yiyecek içecek ve mutfak, teknik servis, personel ve insan kaynakları, muhasebe, satınalma, satış ve pazarlama, bilgi işlem, güvenlik ve diğer yardımcı hizmetlerde çalışan yaklaşık 200 kişiye istihdam yaratıyordu.

İzmir Hilton Oteli’nin bulunduğu yapıda spor tesisleri, geniş toplantı ve kongre salonları, iş merkezi, helikopter iniş alanı, otele bağlantılı bir alışveriş merkezi ve 1000 araç kapasiteli bir kapalı otoparkı bulunuyor.