Pandemide İzmir Alzheimer Günleri Düzenlenecek

Eylül ayı tüm dünyada Alzheimer hastalığına ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla etkinliklerin düzenlendiği ay olarak kabul ediliyor. Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi de her yıl Eylül ayında “Unutanları Unutmuyoruz” sloganıyla “İzmir Alzheimer Günleri” düzenliyor. Bu yıl pandemi nedeniyle online yapılacak etkinlikler 20-21 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Panellerde alanında uzman hekimler, dernek yöneticileri, dernek üyesi vatandaşlar söz alacak, deneyimlerini paylaşacak.

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Başkanı Belgin Karavaş, pandemi nedeniyle etkinliklerin dijital ortamda gerçekleşeceğini, online toplantılarla daha fazla kitleye erişmeyi umduklarını söyledi. Karavaş, “Covid-19 Pandemisinde İzmir Alzheimer Günleri” adıyla gerçekleşecek etkinliklere şu bilgileri verdi:

“Her yıl Eylül ayında Alzheimer hastalığına dikkat çekmek amacıyla Konak, Gaziemir, Karşıyaka ve Bornova’ya kadar bir çok ilçemizde vatadaşlara broşür dağıtıp, bilgi verdiğimiz farkındalık otobüsümüzle dolaşıyorduk. Bu yıl buluşmalarımız dijital otobüsümüzde gerçekleşecek. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek için yine çok önemli sunumlar hazırladık. 20-21 Eylül 2020 tarihlerinde yapacağımız online toplantılarda pandemi sürecinde Alzheimerlı hastalarımızın, hasta yakınlarının ve hekimlerimizin deneyimlerini paylaşacağız.”

Dijital torun projesi anlatılacak

Pandemi sürecinin eve kapanmak zorunda kalan, dışarıya çıkıp dolaşamayan, yakınlarını, torunlarını göremeyen hastaları çok olumsuz etkilediğini dile getiren Belgin Karavaş, bu toplantıların sosyalleşme açısından da önemli olduğuna değindi. İki gün boyunca üçer panel düzenleneceğini belirten Karavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Panellerimizde pandemi sürecinde Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve diğer gönüllü öğrencilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz ‘Dijital Torun’ projesine de yer vereceğiz. Bu süreçte salgın nedeniyle torunlarıyla, çocuklarıyla görüşemeyen hastalarımız için geliştirdiğimiz projemizden aldığımız olumlu sonuçları katılımcılarla paylaşacağız. Ayrıca ilçe belediye başkanlarının da katılacağı panellerimizde İzmir’de yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği ve bizleri çok sevindiren gündüz bakım evlerine ilişkin de bilgi vereceğiz.” 

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Başkanı Belgin Karavaş, panellere ilişkin bağlantıların etkinlik günü Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi’nin Facebook ve Instagram hesaplarından yayınlanacağını söyledi. “Covid-19 Pandemisinde İzmir Alzheimer Günleri” adıyla düzenlenecek etkinliğin programı şöyle:

20 Eylül 2020 Pazar

10.00 – 10.45 Covid-19 Pandemisinde Türkiye Alzheimer Derneği (TAD) İzmir Şubesi
11.00 – 11.45 Covid-19 Pandemisinde TAD Şubeleri – Deneyimler ve Planlar
13.00 – 13.45 Covid-19 Pandemisinde “Dijital Torunum” Projesi

21 Eylül 2020 Pazartesi

10.00 – 10.45 Covid-19 Pandemisinde Alzheimer Hastalarına Yerel Bakış (Deneyimler ve Gelecek Hazırlıkları)
11.00 – 11.30 Alzheimer Hasta Yakını Gözüyle Covid-19 Pandemisi
13.00 – 14.00 Hekim Gözüyle Covid-19 Pandemisi ve Alzheimer Hastalığı