31. BERKSAV Ödülleri Sahiplerini Bulacak

Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın (BERKSAV) geleneksel Kültür Ödülü bu yıl Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet Binan’a, Sanat Ödülü ise yönetmen-senarist Kubilay Tat’a verilecek. Bu yıl 31. kez gerçekleştirilecek 2020 BERKSAV Kültür Ödülü, Bergama’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü olan 14 Eylül’de, Akropol Restoran bahçesinde verilecek.

BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gönlügür, Vakfın Bergama’da kültür ve sanatın araştırılması, incelenmesi, oluşturulması, öğrenilmesi, öğretilmesi, korunması ve kitlelere yayılması amacıyla 1989 yılında kurulduğunu hatırlattı.Gönlügir, “Vakfımızın, vakıf senedinde ifadesini bulan amaçlarını gerçekleştirmek adına; uygulayageldiği birçok etkinliğin yanı sıra bu yıl 31. kez gerçekleştireceğimiz Kültür Sanat Ödülleri kurumsallaşmış, Bergama, ilimiz ve ülkemiz ölçeğinde saygın bir ödül olarak zihinlere kazınmıştır” dedi.

Kültür Ödülü Prof. Dr. Demet Ulusoy Binan’a

BERKSAV’ın 2020 yılı Kültür Ödülünü kazanan Prof. Dr. Demet Ulusoy Binan İstanbul Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi’nde Mimarlık Lisans Eğitimini , Yıldız Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimini , Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Doktora Eğitimini tamamladı.1985’ten bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.Uzmanlık konuları ”Tarihi Çevre Koruma ve Değerlendirme”, “Mimari Koruma ve Restorasyon” , “Mimari Miras Koruma ve Yönetimi” olan Prof. Dr. Binan, 2012 yılından bu yana “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı Dünya Mirası Alan Yönetimi Danışma Kurulu” nda Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) – Türkiye Milli Komite Temsilcisi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Kurum Temsilcisi olarak görev yaptı. Prof. Dr. Demet Ulusoy Binan halen Alan Yönetiminde Danışma Kurulu ile Eşgüdüm Denetleme Kurulu Üyesi.

Kültür Ödülü Kubilay Tat’a

BERKSAV 2020 Sanat Ödülü’nün sahibi yönetmen – senarist Kubilay Tat, öğretmen bir ailenin ilk çocuğu olarak 1972 yılında Kırşehir’de doğdu. Kubilay Tat ilk ve orta öğretimini İzmir’in Bergama ilçesinde tamamladı.Karl Kases’in yönettiği “Alia A Bosniac Rhapsody”, Uğur Yücel’in filme aldığı “Ejder Kapanı” ve 2019 yılında yayınlanan Güney Kore sineması uyarlaması “7. Koğuştaki Mucize” filmlerinin yerli senaryolarını hazırladı. Önümüzdeki dönemlerde tüm dünyada aynı anda vizyona girmesi planlanan uluslararası bir film projesinin de özgün senaryosuna imza atan Kubilay Tat evli ve bir kız çocuğu babası.