Şehirlerarası yolculuklarda HES kodu zorunluluğu uyarısı

İçişleri Bakanlığı, şehirlerarası otobüslerle yapılacak yolculuklar için Hayat Eve Sığar (HES) kodu alınması zorunluluğuna dikkat çekti. Bakanlıkça valiliklere gönderilen genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için alınan önlemlere ve belirlenen kurallara uyulması gerektiği belirtildi. 

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede, uçak, tren, otobüs ve benzeri şehirlerarası toplu ulaşım araçlarıyla yapılacak yolculuklarda biletlemelerin HES uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra yapılması zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Uygulamada şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bazı firmaların zaman zaman bu kurala uymadıklarının anlaşıldığı belirtilen genelgede alınması zorunlu hale gelen önlemler şöyle sıralandı:

– Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs, midibüs, minibüs firmaları tarafından internet, telefon üzerinden veya yüz yüze her türlü biletleme işlemi sırasında müşterilerden HES kodu istenecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak. 

– Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma sırasında da yolcuların HES kodu alıp almadığı denetlenecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebilecek. 

– Gerek bilet satışı gerekse araca alınma sırasındaki HES kodu kontrolünde Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu belirlenen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacak.

– Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerince HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması konuları etkin biçimde denetlenecek. 

– Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara valiler/kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak, HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecek. 

– Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği belirlenen kişiler valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacak.

– Vali / kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararlar ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. 

– Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç oluşturan davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.