Lastik tekerlekli nostaljik tramvayların ilki sefere çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet vermek üzere yaptırdığı nostaljik görünümlü, lastik tekerlekli üç tramvaydan ilki hizmete girdi. “Boyoz” adı verilen tramvayın hizmete girmesi nedeniyle Atatürk Bulvarı’nda (Birinci Kordon) düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir tarihinde çok önemli bir yeri olan Rıhtım tramvay hattını “nostaljik tramvay” adıyla yeniden yaşama geçirdiklerini söyledi.

Kordon’un dokusunu bozmamak için lastik tekerlekli tasarlanan ve elektrikle çalışacak tramvay görünümlü taşıtın Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet verecek. İzmir Metro A.Ş. tarafından işletilecek tramvay görünümlü taşıtların ikincisi 45 gün sonra, üçüncüsü ise 90 gün sonra kente gelecek ve hizmete alınacak.

Lastik tekerlekli tramvaylar, Cumhuriyet Meydanı ile Alsancak Limanı viyadükleri arasındaki 1660 metrelik güzergahta, sahilde düzenlenen yolda çalışacak. Tramvayların park edebilmesi, bakımlarının, temizliğinin ve şarjlarının yapılabilmesi için Alsancak Limanı viyadüklerinin yanında özel alan oluşturuldu.

Lastik tekerlekli nostaljik tramvaylar, İzmir’e 1928 yılı ile 1954 yılları arasında Güzelyalı – Konak arasında hizmet veren elektrikli trenlerden esinlenerek tasarlandı. Tramvaylar, Denizli’de dünyanın farklı yerlerine nostaljik elektrikli taşıt üreten yerli firma tarafından yapılıyor.

Tek vagondan oluşan ve 28 kişi oturma kapasiteli taşıtlar, diğer ikisinin de hizmete girmesiyle birlikte karşılıklı sefer yapacak. Vagonun her iki yönünde de sürücü kabini bulunuyor. Yolcular Cumhuriyet Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Alsancak İskele ve Alsancak Limanı olmak üzere dört durakta inip binebilecek.

İki aracın rengi, 1900’lü yıllarda kente hizmet veren tramvayların rengi esas alınarak yeşil ve sarı, üçüncü araç ise bugünkü metroyu temsilen mavi olacak.