Ana Sayfa Güncel Haberler İMO: Nitelikli inşaat mühendisliği eğitimi istiyoruz

İMO: Nitelikli inşaat mühendisliği eğitimi istiyoruz

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, üniversitelerin inşaat mühendisliği programlarının kontenjanlarında nispi azalma değil, bilimsel olarak planlanan nitelikli mühendislik eğitimi istedi. Nitelikli inşaat mühendisliği eğitiminin ülkemizde yıkıcı depremlerin neden olduğu can ve mal kayıplarının azaltılacağı, güvenli yapı, güvenli yaşam ortamını sağlayacağı belirtildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası’na bağlı şubeler, düzenlenen imza kampanyasıyla üniversitelerin inşaat mühendisliği programlarının asgari başarı sıralamasının 50 bin olarak değiştirilmesini istedi. Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) akademisyen kadrosu ve olanakları yeterli olmayan bölümlerin kapatılması ve kontenjanların azaltılması istendi. 2020 Haziran ayında düzenlenen imza kampanyasında, iki hafta içinde 26 bin 439 imza toplandı.

27 – 28 Haziran 2020 günlerinde yapılan üniversite sınavının ardından YÖK 2020 – 2021 eğitim – öğretim yılı yükseköğrenim kontenjanlarını açıkladı. İnşaat mühendisliği bölümü kontenjanları 12 bin 70’ten 8 bin 271’e düşürüldü. Üniversitelerin inşaat mühendisliği programlarında 300 bin olan başarı sıralamasında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nden yapılan açıklamada, kontenjanların düşürülmesinin inşaat mühendisliği eğitiminde ısrarla vurgulamaya çalışılan yapısal sorunlara çözüm üretilmesine yönelik olmadığı belirtildi. Açıklamada, “Çünkü zaten geçen sene devlet üniversitelerinin yüzde 67’sinde kontenjanlar dolmamıştır ve bu sene açıklanan kontenjanlar geçen seneki doluluğun yine üzerindedir” denildi.

Ülkede altyapı yatırımlarının iyice daraldığı, mühendislerin karar verme sürecinden uzaklaştırıldığı, yetki ve sorumluluklarının her geçen gün daha da belirsiz hale getirildiği, inşaat mühendisleri meslektaşlarının genç, tecrübeli fark etmeksizin yoğun bir işsizlik baskısı altında olduğu belirtilen açıklamada, “YÖK’ün kontenjanları nispi olarak azaltması ve başarı sınırlaması getirmemesi yaşadığımız sorunları çözmeyecektir. Bu yaklaşım sektöre ucuz mühendislik emeği sunmanın ötesinde bir anlam taşımamaktadır” delinerek şu görüşlere yer verildi:

“Deprem ülkesi olduğumuzu ve depremlerde yaşadığımız acı bilançoları da düşündüğümüzde, inşaat mühendisliği mesleği tıp, hukuk, diş hekimliği, eczacılık meslekleri kadar önemlidir. Etki alanı açısından başarı sıralama sınırı getirilen diğer meslekler kadar kritik ve riskli bir meslektir. Bu nedenle nitelikli inşaat mühendisliği eğitimi için talep ettiğimiz başarı sırası sınırlaması getirilmesi, kontenjanların azaltılması ve nitelikli eğitim kriterlerini sağlayamayan programların kapatılması talebimiz YÖK tarafından dikkate alınmalıdır.”

Nitelikli inşaat mühendisliği eğitimi için YÖK’ün aldığı yanlış kararlardan dönmesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Eğitim programları ile ilgili kararlar hiçbir bilimsel çalışmaya, planlamaya dayanmadan alınmaktadır. Bunun yerine yıllardır inşaat mühendisliği eğitimi konusunda çalıştaylar ve sempozyumlar düzenleyen, inşaat mühendisliği eğitimi vizyon raporları yayımlayan İnşaat Mühendisleri Odası’nın görüşleri dikkate alınmalıdır” denildi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments