Kordon’a nostaljik tramvay

İzmir Büyükşehir Belediyesi Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet verecek nostaljik tramvay projesini başlatıyor. İzmir’de 1928’den itibaren kullanılmaya başlanan elektrikli tramvaylardan esinlenerek tasarlanan nostaljik tramvay, Kordon’un dokusunu bozmamak için lastik tekerlekli olacak ve elektrikle çalışacak. İzmir’in nostaljik tramvayının rengi 1900’lü yıllarda kentte hizmet veren tramvayların rengi dikkate alınarak yeşil olarak belirlendi. Tramvay 9 Eylül’de hizmete girecek.

Çalışmalar 30 Ağustosa kadar tamamlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi şehir içi raylı sistem ağı çalışmaları kapsamında gündeme gelen nostaljik tramvay projesini Kordon’da yaşama geçirmek için alt yapı çalışmalarına başlıyor. Nostaljik tramvayın Kordon’un dokusuna zarar vermemek ve buradaki yeşil alanı korumak amacıyla lastik tekerlekli ve bataryalı olması planlanıyor. 9 Eylül’de hizmete başlayacağı belirtilen tramvaylar için, Cumhuriyet Meydanı ile Alsancak Limanı viyadükleri arasındaki bin 660 metrelik güzergahın sahil kesimindeki toprak yol değerlendirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, tramvay güzergahında alt yapı çalışmalarını 30 Ağustos’a kadar tamamlayacak. Çalışmalar kapsamında mevcut toprak yol tramvayın geçişine uygun olarak düzenlenecek. Ayrıca Alsancak Limanı viyadüklerinin bulunduğu alanda bataryalı tramvay vagonlarının park edebilmesi, bakımının ve temizliğinin yapılarak bu vagonların şarj edilebilmesi için bir alan oluşturulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro A.Ş tarafından işletilecek nostaljik tramvaylar İzmir’e 1928 yılı ile 1954 yılları arasında Güzelyalı – Konak arasında hizmet veren elektrikli trenlerden esinlenerek tasarlandı. Tramvaylar Denizli’de dünyanın farklı yerlerine nostaljik elektrikli tramvay üreten yerli bir firmada üretiliyor. Nostaljik vagonlardan üç adet üretilecek.

Tek vagondan oluşan 28 kişi oturma kapasiteli iki adet nostaljik tramvay, karşılıklı sefer yapacak. Vagonun her iki yönünde sürücü kabini olacak, dönüş için alana ihtiyaç duymayacak. Cumhuriyet Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Alsancak İskele ve Alsancak Limanı olmak üzere dört duraktan tramvaya yolcu inip binebilecek. Üçüncü tramvay vagonu ise yedekte tutulacak.

251 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz