Cam çocuklara İzmir Kent Konseyi’nden candan destek

İzmir Kent Konseyi ve Cam Kemik Hastalığı Derneği’nin ortak projesi “Cam çocuklarımız var” etkinliği Tınaztepe Galen Hastanesi’nin ev sahipliğinde Bayraklı’da gerçekleştirildi. Osteogenezis imperfekta (cam kemik hastalığı) farkındalığı oluşturulması amaçlanan etkinlikte dernek üyelerinin, çocuklarının sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Tınaztepe Galen Hastanesi Başhekimi Genel Cerrah Prof. Dr. Gökhan Akbulut, ihtiyaç duyan her bireyin her zaman yanında olmaya özen gösteren İzmir Kent Konseyi’nin önderliğinde böyle projelerde yer almaktan memnun olduklarını söyledi. Prof. Dr. Akbulut ayrıca, Ortopedi veTravmatoloji Uzmanı Op.Dr. Fatih Sürenkök ile birlikte her zaman cam kemik hastalarının yanında olmaya çalıştıklarını dile getirdi.

İzmir Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık, İzmir’deki yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle yürüttükleri faaliyetlerde “birlikten güç doğar” anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, ihtiyaç duyan her bireye her zaman destek olduklarını ve destek olmaya devam edeceklerini söyledi. İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aslı Umucu da Cam Kemik Hastalığı ile mücadele yürüten anne ve çocuklarına destek vermek için bir araya geldiklerini belirtti.

İzmir Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Abdülsamet Baskak etkinliğe katıldığı için mutlu olduğunu dile getirdi. Ailelerin yaşadığı sıkıntı ve sorunları anlatan Cam Kemik Hastalığı Dernek Başkanı Yasemin Güreşci şunları söyledi:

“İzmir’de çocuklarımızın kemik ve adalelerinin gelişmesi için yüzme havuzunda eğitime ihtiyaçları var. Aileler ve çocukları, bizden en çok psikolog ve fizyoterapist yardımı talep ediyor. Cam kemik hastaları yılda bir kez de olsa buluşacakları, bir araya gelecekleri, havuzu, fizyoterapisti olan bir mekanda kamp yapmak istiyor. Derneğimizin maddi olarak bu organizasyonu yapma imkanı yok. Ortak çalışmaya ihtiyacımız var.”

Cam Kemik Hastalığı Derneği kurucu üyelerinden, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner de cam kemik hastalarının büyük bir bölümünün eğitimini normal çocuklar gibi okullarda değil, evlerinde sürdürdüğünü, ilköğretim, lise ve üniversitenin açık bölümlerinden mezun olduklarını anlattı. Cam çocuklar tüm zorluklara rağmen duygusal zekaları çok yüksek, yüzleri daima gülen can çocuklar olduğunu belirten Hüner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cam çocuklar arasında 2-3 üniversite mezunu olanlar var. İzmir’de cam kemik hastalarına el uzatan, yardım eden ilk hekim Op. Dr. Fatih Sürenkök’tür. Op. Dr. Sürenkök’ün bu çocuklarla kurduğu diyalog, güven ortamı sayesinde yürüyemez denilen çok sayıda hasta çocuk, bugün kendi ayakları üzerinde duruyor. Bugün buradaki bazı çocuklar ‘Fatih Abi’, ‘Fatih Amca’ diyerek büyüdükleri baba şefkati gördükleri Op. Dr. Fatih Sürenkök ile bir araya gelmenin büyük mutluluğunu yaşadı.”

Halil İbrahim Hüner, EgeÜniversitesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Şükran Darcan ile Prof. Dr. Ruhsar Damla Gökçen Şimşek ve ekibinin cam kemik hastası çocuklara ve ailelerine önemli destek ve katkı verdiklerini anımsattı.

Bunları da sevebilirsiniz