İzmirli lise öğrencilerine TÜBİTAK’tan yedi ödül

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) 2020 Yılı Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması sonuçlandı. İzmir’den üç lisenin öğrencilerinin matematik, tarih ve teknolojik tasarım alanında hazırladıkları projeler birincilik ödülüne değer bulundu. Lise öğrencilerinin hazırladığı iki proje ikincilik, bir proje üçüncülük, bir proje de teşvik ödülü kazandı.

Özel İzmir Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Olcay Oransoy‘un “Çizgelerin kesme sayısı (crossing number) için dinamik bir kesin algoritma önerisi” projesi matematik alanında birincilik ödülüne değer bulundu. Algoritma /mantıksal tasarım tematik alanındaki projeye öğretmeni Mehmet Kurt danışmanlık yaptı.

Milli Eğitim Vakfı (MEV) İzmir Özel Güzelbahçe Fen Lisesi öğrencileri İrem Karabudak ile Sude Demet Çabuk‘un “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Klazomen Tahaffuzhanesi” adlı projesi tarih alanında birinci oldu. Kültürel miras tematik alanındaki proje, öğretmen Hüseyin Yürük‘ün danışmanlığında gerçekleşti.

İzmir Özel Çakabey Lisesi öğrencileri Lara Yücebaş ve Sıla Karakuşoğlu, “Medikal alana yönelik mikro akışkan pompa tasarımı” projesiyle teknolojik tasarım alanında birinci oldu. Sağlık teknolojileri tematik alanındaki projede öğrencilere öğretmen Ayşenur Özdemir danışmanlık yaptı.

İzmir Özel Bornova Okyanus Anadolu Lisesi öğrencileri Ceren Uyulgan ve Cansel Yıldırım, “Kayaç tozu ile toprakta verimliliği arttırma” projesiyle coğrafya alanında ikinci oldu. Tarım teknolojileri ve seracılık tematik alanındaki proje, öğretmen Serkan Özdemir‘in danışmanlığında gerçekleşti.

İzmir Özel Ege Lisesi öğrencisi Bilgenaz Altıparmak, “Üç boyutlu uzayda Arbelos ve Arşimet küreleri” projesiyle matematik alanında ikinci oldu. STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) tematik alanındaki projeye öğretmen Okan Açıksöz danışmanlık yaptı.

Özel İzmir Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Oğul Can Küçükbıyıklar ve Kerem Burak Yılmaz‘ın “Eş zamanlı çoklu kamera görüntülerinden kişi takibi uygulaması” projesi yazılım alanında üçüncülük ödülüne değer bulundu. Robotik kodlama tematik alanındaki proje öğretmen Mehmet Kurt‘un danışmanlığında gerçekleşti.

İzmir Özel Bilfen Fen Lisesi öğrencileri Öykü Okur ve Ceylin Çalışkan, “Karaciğer kanserinde hayatta kalımla ilişkilendirilen CELSR3 zar proteininin biyoinformatik yöntemle modellenmesi ve bu modele yönelik özgün bir rekombinant peptit ilaç üretimi: Fenaksitit” projesiyle biyoloji alanında teşvik ödülü kazandı. Sağlık teknolojileri tematik alanındaki projede öğrencilere öğretmen Arzu Atak danışmanlık yaptı.

23 bin 528 öğrencinin 15 bin 273 projesi yarıştı

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca bu yıl 51. kez düzenlendi. “Biyoloji”, “coğrafya”, “değerler eğitimi”, “fizik”, “kimya”, “matematik”, “psikoloji”, “sosyoloji”, “tarih”, “teknolojik tasarım”, “Türk dili ve edebiyatı” ile “yazılım” alanlarında düzenlenen yarışmaya 3 bin 4 farklı okuldan 12 bin 697 kız ve 10 bin 831 erkek olmak üzere 23 bin 528 öğrenci 15 bin 273 projeyle başvurdu.

Lise öğrenimini sürdüren öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya özendirmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmaya başvurular Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirilmeye alındı. Ön değerlendirmeyi geçen 1200 projenin sahibi öğrenciler, 09 – 12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı.

Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 06 – 08 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alındı. Bu yıl final yarışmasına 49 ilde bulunan 172 farklı okuldan toplam 369 proje sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 216 projeden 11’i birincilik, 22’si ikincilik, 36’sı üçüncülük ve 36’sı teşvik ödülü kazandı. Final yarışmasına katılan 369 öğrenciden 178’i toplam 105 projeyle ödül aldı.

589 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz