Ana Sayfa Güncel Haberler Çeşme kavunu coğrafi işaret bekliyor

Çeşme kavunu coğrafi işaret bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin lezzeti ve kokusuyla ünlü Çeşme kavunu için 2016 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı coğrafi işaret başvurusu kabul edildi. Çeşme kavununun altı aylık askı süresinin ardından “coğrafi işaretli ürün” statüsüyle dünya pazarlarına sunulacağı belirtildi. Lezzeti, kokusu ve dayanıklılığıyla öne çıkan Çeşme kavununun, üreticiye pazarlama konusunda büyük avantajlar sağlayan coğrafi işaret sayesinde iç ve dış pazarlarda daha fazla yer bulabileceği dile getirildi.

Çeşme kavunu, yarımadanın bol güneş alan bereketli topraklarında uzun süre sulamaya ihtiyaç duymadan yetiştiriliyor. Taze tüketilen bir meyve olmakla birlikte, uygun koşullarda altı aydan fazla dayanabildiği için yörede askı kavunu olarak da adlandırılan sulu Çeşme kavununun en önemli ayırt edici özelliği kendine has tatlı aroması.

Yetiştiği coğrafyanın ılık/sıcak iklimine uyum sağlayan Çeşme kavunu kurak koşullara dayanabiliyor, denize on metre yakınlıktaki tarlalarda bile yetişiyor. Ovacık, Çiftlikköy, Nohutalan, Zeytineli, Birgi ve Barbaros köylerinde yüzlerce yıldır geleneksel yöntemlerle üretilmeye devam eden Çeşme kavunu, yüksek ihracat potansiyeli ile de bölge ekonomisi için büyük önem taşıyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments