Anahtar Kadın Dayanışma Merkezi açılışa hazırlanıyor

Kadın alanındaki çalışmaları bütünsel hizmet anlayışı ve ortak akılla yürütmeyi hedefleyen  İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Anahtar” projesini geliştirdi. Örnekköy’de oluşturulan yerleşkede Anahtar Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılış hazırlıklarının sürdüğü belirtildi. Yerleşkedeki merkezlerin sivil toplum kuruluşlarının da kullanımına açılacağı dile getirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, merkezde toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminden meslek kurslarına, kooperatifçilik eğitimlerinden kadın istihdamına yönelik çalışmalara kadar pek çok hizmet bir arada sunulacak. Örnekköy’deki yerleşkede kadınların çocuklarını bırakabilecekleri “masal evi” bulunacak, engelli bireylere yönelik hizmet alanları da olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Anıl Kaçar, “birlikte üretmek ve birlikte yönetmek” öngörüsü üzerine hareket ettiklerini söyledi. Kaçar, “Anahtar projesinin temel amacı kadınların toplumsal hayata katılması ve toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde ekonomik yaşamda var olmasıdır. Anahtar’ı İzmir genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi. 

Anahtar Kadın Dayanışma Merkezi’nde kadınlar ücretsiz olarak hukuki, psikolojik ve sosyal hizmet danışmanlığı alabilecek. Kadınlar sağlık, insan hakları, ayrımcılık, şiddetle mücadele, medeni haklar, iletişim gibi kişisel gelişimlerini hedefleyen eğitimlere katılabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Meslek Fabrikası birimleriyle atölyelerini içeren merkezde İŞKUR, meslek odaları ve sektör temsilcileriyle bağlantı kurularak kadın istihdamı ve girişimciliği desteklenecek. Bu kapsamda tekstilden bilişime, gıdadan sağlık ve turizme kadar birçok alanda eğitim verilecek.

Kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ise üyeleriyle buluşabilecekleri, destek alabilecekleri toplantı alanlarına sahip olacak. Merkezin ziyaretçileri sinema, tiyatro, konferans salonu ve kütüphane ve okuma salonlarından yararlanabilecek.

Bunları da sevebilirsiniz