Tüm valiler koronavirüs önlemlerini denetleyecek

İçişleri Bakanlığı’nca 81 ilin valiliğine koronavirüs önlemleri kapsamında yapılacak denetimlere ilişkin genelge gönderildi. Genelgeyle valilere Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin düzenli olarak denetlemeleri talimatı verildi.

Daha önce genelgelerle her bir işyeri/etkinlik alanı için alınması gereken önlemler belirlendiği hatırlatılan genelgede, 08 Temmuz 2020 Çarşamba günü valilerin yönetim ve koordinasyonunda tüm illerde denetlenecek işyeri ve etkinlik alanları şöyle sıralandı:

Ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar.

Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak oluşturulacak. Denetim ekipleri ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri ve benzerleriyle meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi uyarınca, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce başta şehir içi ya da şehirlerarası toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği halka açık park, bahçe, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenmiş diğer kuralların denetimine yönelik gerekli planlama ve hazırlıklar yapılacak.

480 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz