161 yıllık Paterson Köşkü’nün onarımı yeniden başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin önemli sivil mimari örneklerinden 161 yıllık Paterson Köşkü’nde restorasyon çalışmalarına yeniden başladı. Kültür amaçlı kullanılacak olan köşkün restorasyonunun 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık bir buçuk yıllık aradan sonra Bornova’daki tarihi Paterson Köşkü’nde restorasyon çalışmalarını yeniden başlattı. Onarımın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek köşkte, sekizgen şapelin bulunduğu daha küçük yan binanın restorasyonu tamamlanmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokolle 2016 yılının sonunda tarihi binanın restorasyonuna başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne dek pek çok çalışma yaptı. Yapıda özgün olmayan eklentilerin büyük kısmı kaldırıldı ve üç katlı kuleli binanın restorasyonu büyük ölçüde tamamlandı. Kuleli binadaki hamam da yenilendi.

2018 yılının Temmuz ayında restorasyon sırasında ortaya çıkan yeni veriler doğrultusunda artan imalatlar nedeniyle ikmal ihalesine çıkan Büyükşehir Belediyesi çalışmaları yeniden başlattı. Yeni çalışma döneminde restorasyon ve rekonstrüksiyon tamamlanarak ana binanın ayağa kaldırılması hedefleniyor. Ayrıca 25 bin 400 metrekarelik alanda araştırma kazıları sonucu belirlenen üç müştemilat, iki fıskiyeli süs havuzu ve bir sarnıç yapısında konservasyon yapılacak, yürüyüş yolları ve kent mobilyaları yenilenecek.

19. Yüzyıl Levanten mimarisi örneği

İskoçyalı bir tüccar olan John Paterson Leith’e ait olan Paterson Köşkü, 19. Yüzyıl yaşamından kesitler sunan levanten köşklerinden biri. Anıtsal niteliklere sahip bir yapı olan Paterson Köşkü, yapıldığı dönemde yüksek duvarlarla çevrili 133 dönüm büyüklüğünde bir bahçe içerisinde yer alıyordu. Arazide yarış atları, hayvan çiftlikleri, sera ve tarım alanlarıyla beraber müştemilat yapıları bulunuyordu. Döneminin en göz alıcı örneklerinden biri olan köşkte İngiltere’den getirilmiş şömine ve mobilyalarla süslenmiş 38 oda olduğu biliniyor. Günümüzde ise köşk 25 bin 400 metrekare alana sahip. 1960 yılına kadar konut olarak kullanılan yapı daha sonra ofis, lojman ve halı fabrikası olarak kullanıldı. 1986 yılındaki büyük bir yangın geçiren köşkün ana giriş bölümleri büyük ölçüde harap olmuştu.

460 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz