Tahtalı Barajı havzasında 32 kaçak yapı yıkıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün kentin en büyük su kaynağı Tahtalı Barajı havzasının korunması için yasalar çerçevesinde denetim ve önlemlerini sürdürdüğü belirtildi. Havzadaki kaçak yapılaşmalara göz yumulmasının söz konusu olmayacağını dile getiren İZSU yetkilileri, yasal süreçleri tamamlanan yapılara ilişkin yıkım kararlarının uygulandığını açıkladı.

İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre,  Tahtalı Barajı 305 milyon metreküp rezerv hacmiyle İzmir’in içme ve kullanma suyu sağlayan yerüstü kaynakları arasında en büyük kapasiteye sahip. Kent merkezindeki 11 ilçenin su ihtiyacının yüzde 40’ı Tahtalı Barajı havzasından karşılanıyor. Su Havzaları Koruma Yönetmeliği ve 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planı gereği, Tahtalı Barajı’nın koruma alanı içinden geçen derelerin her iki yanında 100 metreye kadar yapı yasağı bulunuyor.

Bu alanlarda son dönemde  32 kaçak yapı belirlendi. Yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından bu yapıların yıkımına başlandı. Bu güne kadar, mutlak koruma alanı, kısa mesafeli koruma alanı ve dere mutlak koruma alanında 655 yapının yıkıldığı belirtilen açıklamada, son dönemde yapı kayıt belgesi alarak yapılaşmaya gitme, bununla birlikte tarım arazilerini hobi bahçesine dönüştürme yönünde artan bir eğilim olduğuna dikkat çekildi. İZSU’dan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yasalara aykırı faaliyetler arasında sayılan hobi bahçelerine ilişkin ciddi uyarılarının yanı sıra Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın alınan yapı kayıt belgelerinin baraj havzalarında geçerli olmadığı yönünde görüşleri mevcut. Tespit edilen kaçak yapı sahiplerinin idaremiz aleyhine açtıkları davalardaki yürütmeyi durdurma talepleri bu nedenle reddediliyor. Şu anda yasal süreçleri tamamlanan 32 yapının yıkımı gerçekleştirilmekte. Baraj havzasında kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için yıkımların yapılması 1 milyon 200 bin kişinin ihtiyacını karşılayan su kaynağının korunması, kentimize temiz ve sağlıklı su verilmesi açısından önem arz etmektedir.”

412 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz