50 oda üstü konaklama tesislerine sertifika denetimi

İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan genelgede, 50 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerince Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunluluk olduğu anımsatılarak valilik ve kaymakamlıklar denetimle görevlendirildi. Öngörülen süre içinde sertifika almayan konaklama tesislerine ceza işlemi uygulanması istendi.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde, Covid­-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına yaşamın her alanına yönelik önlemler alındığı belirtildi. Genelgede, Güvenli Turizm Sertifikası’yla pandemi koşullarında sağlıklı ve güvenli bir turizmi mümkün kılmanın ve alınan önlemlerin üst seviyede güvenilirliğini sağlayabilmenin amaçlandığı dile getirildi.

Uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından verilen sertifikanın konaklama tesislerinde üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının yerine getirildiğini belgelemeyi ve aylık denetimlerle devamlılığını sağlamayı hedeflediği kaydedildi. Belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar da içinde olmak üzere 50 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerince Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunluluk olduğu anımsatıldı.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde, halen faaliyette olan konaklama tesislerinin Güvenli Turizm Sertifikası alabilmeleri için 15 Temmuz 2020 tarihine kadar, faaliyete yeni geçecek tesislerin de izleyen yedi gün içinde sertifika almaları gerektiği belirtildi. Genelgede, zorunluluk getirilen konaklama tesislerinin, sertifikasız faaliyet gösterdiğinin belirlenmesi durumunda işyeri açma ve çalışma ruhsatı ve/veya turizm belgesi iptali dahil her türlü cezai işlem saklı kalmak kaydıyla, işletme faaliyetlerine son verileceği kaydedildi.

Valilik/kaymakamlıklardan konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesi, başta denetimler olmak üzere uygulamanın belirtilen çerçevede eksiksiz biçimde yerine getirilmesinin sağlanması, önlemlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç oluşturan davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması istendi.

311 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz