Ana Sayfa Güncel Haberler SEY Vakfı'ndan asgari ücretli ailenin çocuğuna burs imkanı

SEY Vakfı’ndan asgari ücretli ailenin çocuğuna burs imkanı

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın kurucuları Semra ve Enver Yücel adına Mayıs ayında kurulan SEY Vakfı “Bir çocuktan bir umut yaratmak” hedefiyle yola çıktı. Pek çok farklı alanda çalışmalar yürütmeyi hedefleyen SEY Vakfı, işe ekonomik açıdan dezavantajlı çocuklara burs vermekle başladı.  SEY Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, vakıf bu yıl için, anaokulu ve ilkokul çağındaki 20 çocuğa tam eğitim bursu verecek. Bursa başvurmanın temel koşulu, öğrencinin ailesinin geçimini asgari ücretle sağlaması olacak.

Burs almaya hak kananan kazanan öğrencinin ailesi, vakıfla birlikte bir okul belirleyecek. Vakıf o okulun, tüm eğitim ücretlerini ve eğitime bağlı yemek, kıyafet, kitap, servis gibi tüm yan giderlerini karşılayacak.  SEY Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, bursu eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla vereceklerini söyledi. “Hepimizin çocuğu aynı doğuyor aslında” diyen Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fırsatları olan aileler, çocuklarına sundukları imkanlarla, onların iyi bir eğitim almasını, yabancı dil öğrenmesini, bir müzik aleti çalmasını ve daha benzeri bir çok şeyi yapmasını sağlıyor. Onlar daha zeki olduğu için değil, fırsatları olduğu için tüm bunları öğreniyor. Ya imkanı olmayanlar? O nedenle bu bursu kazanmanın temel koşulunu, aile geçiminin asgari ücretle sağlanması ya da anne ve babanın işsiz olması koşuluna bağladık. Eğitimde fırsat eşitliğini elbette tek başımıza başaramayız. Ama el birliği ile bunu yapabiliriz.”

Vakıf Başkan Vekili Begüm Yücel Çabakçor, bursu özellikle küçük yaş grubuna sağlamalarının nedenini açıklarken, “Öğrenci bursları genellikle üniversite kademesinde veriliyor. Oysa araştırmalar gösteriyor ki bir ülkede eğer ana sınıfına, ilkokula, bir dolar yatırım yapılıyorsa, o bir dolar o ülkeye yedi dolar olarak geri dönüyor, yedi katı getiri, kazanç sağlıyor” dedi. Çabakçor, “Bu bakımdan bursun bu yaş grubundaki çocuklara verilmesini çok önemsiyoruz. Vakıf bünyesinde, tabiki lise, üniversite öğrencileri için de projelerimiz olacak. Ama asıl, küçük yaş grubundaki çocuklara yoğunlaşacağız” diye ekledi. 

SEY Vakfı Gelecek Bursu başvuruları 01 Temmuz 2020 günü başladı. Türkiye’nin her yerinden kabul edilen başvurular 30 Temmuz 2020 gününe kadar sürecek. seyvakfi.org alan adlı internet sitesi üzerinden yapılabilecek başvurular, öğrencinin ailesinin ekonomik şartlarına göre, vakıf burs komitesi tarafından değerlendirilecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments