Koşullar uygun olursa ders zili 31 Ağustos’ta çalacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan yeni eğitim öğretim yılına ilişkin takvim illere gönderildi. 2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılı takvimine göre okullar 31 Ağustos 2020 günü açılacak, 18 Haziran 2021 günü kapanacak. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020, yarı yıl tatili 25 Ocak – 05 Şubat 2021, ikinci dönem ara tatili ise 12 – 16 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Ayrıca takvimde öğrencilerin bir önceki eğitim ve öğretim yılına dair eksik konu ve kazanımları ile öğrenme kayıplarına ilişkin eğitim programının, 2020 – 2021 ders yılıyla ilişkilendirildiği ve bu eğitim ve öğretim yılının bir parçası olarak planlandığı belirtildi. İllere gönderilen yeni eğitim yılı takvimine ilişkin açıklama yapan Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, “Bakanlık olarak, şartların uygun olması, yine Bilim Kurulunun görüşleri dikkate alınarak, 2020-2021 ders yılının 31 Ağustos tarihinde başlamasını planladık” dedi.

Mete, küresel çapta yaşanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda okullardaki eğitim ve öğretime ara verildiğini anımsattı. Bu dönemde öğrencilerin, eş zamanlı olarak uzaktan eğitim aldığını belirten Cengiz Mete, EBA, EBA TV ve canlı sınıf uygulamalarıyla ders içerikleri sunarken, etkinlik ve rehberlik saatleri, soru çözümleri, çeşitli destekleyici yayınları da süreç içerisinde sistemle bütünleştirdiklerini söyledi.

Ders yılının 19 Haziran 2020 günü sona ermesinin hemen ardından öğrencilerin yaş seviyelerine uygun olarak hazırlanan yaz okulu yayınlarının hali hazırda EBA TV ekranlarında, öğrenci ve velilerimizle buluşmaya devam ettiğininin altını çizen Mete, ihtiyaç görülen her alanda öğrencilerin yanında bulunmaya çalıştıklarını dile getirdi. Cengiz Mete, öğrencilerin eksiklerini gördükleri derslerden destekleme yetiştirme kurslarına katılmalarını sağlayacak hazırlıkları tamamladıklarını sözlerine ekledi.

31 Ağustos’ta başlayacak birinci dönemin ilk üç haftasında ağırlıklı ve devamında yıl boyunca destekleme ve yetiştirme kursları da olmak üzere telafi eğitimi yapılacak. 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ait işlenemeyen derslerin eksik konu kazanımlarının giderilmesine, yıl boyunca ve yapılacak düzenlemelerle destekleme yetiştirme ve kurslarında sürdürülmesine çalışılacak.