Ana Sayfa Güncel Haberler Foça Fransız Tatil Köyü'ne İzmir YİKOB el atacak

Foça Fransız Tatil Köyü’ne İzmir YİKOB el atacak

Foça’da yıllardır atıl durumda bulunan Fransız Tatil Köyü’nün İzmir Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından turizm amaçlı destekleneceği belirtildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Foça Fransız Tatil Köyü’nde incelemelerde bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tatil köyü alanını gezen Vali Köşger, yetkililerden yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Fransız Club Mediterranee (Club Med) tarafından Foça’da 1967 yılında hizmete açılan ve 38 yıl boyunca Fransız Tatil Köyü olarak hizmet veren tesisler 15 yıl önce işletmeye kapatılmıştı. Fransız Tatil Köyü 2005 yılında özelleştirme kapsamına alınmıştı. Mülkiyeti Emekli Sandığı’na ait Foça Tatil Köyü 2006 yılında pazarlık usulüyle ihaleye çıkarılmıştı. En yüksek teklifi veren kuruluşa bırakılan ihale daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca iptal edilmişti.

Foça Tatil Köyü 2010 yılında yeniden ihaleye çıkarılmış, ancak 67 milyon 550 bin lira bedelle çıkılan ihaleye katılan olmamıştı. Tatil köyünü de içine alan arazi, Özelleştirme İdaresi’nin 2017 tarihli 2017/116 sayılı kararıyla yeniden özelleştirme kapsam ve programına alınmıştı. Toplam 283 bin 36 metrekarelik alan üzerindeki Foça Tatil Köyü taşınmazlarının bir bütün halinde, 49 yıl süreyle, “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesini kararlaştırmıştı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde yayınlanan duyuruda, ihalenin kapalı zarf içerisinde teklif alınarak ve görüşmeler yapılarak “pazarlık” usulüyle gerçekleştirileceği belirtilmişti. Foça Tatil Köyü ihalesine gerçek ve tüzel kişilerin, ortak girişim gruplarının, yatırım fonları ile kuruluş belgelerinde ticari şirket sahibi olabileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıfların da katılabileceği duyurulmuştu. Taşınmazların yabancı uyruklu gerçek kişilerle tüzel kişiliğe sahip şirketler ve Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketlere satılabileceği kaydedilmişti.

İhaleye dernek ve vakıfların da katılabileceğinin açıklanmasını endişeyle karşılayan turizmciler, “Bugüne kadar özelleştirmelerde vakıf ve dernekler yoktu, bu ibare son anda eklendi, bu da nereden çıktı?” diye sormuştu. Turizmciler, “Gayrimenkul değeri oldukça yüksek, döviz getirici özelliğe sahip bir yerin vakıflar ve derneklere verilmesi yanlış olur. Bu tür bir özelleştirme paranın bir cepten öbür cebe aktarılması olur. Ülkenin cari açığının kapatılması, istihdamın arttırılması için bu ve benzer yerler özelleştirilme sürecinde dernek ve vakıflara verilmemeli” görüşünü savunmuştu. 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de 38 yıl boyunca Fransız Tatil Köyü olarak hizmet veren tesislerin yine dış turizme hizmet etmesini arzuladıklarını söylemişti. İşler, “Böylesine önemli bir arazinin dernek ve vakıflara verilmesi, buranın kamp gibi kullanılması yanlış olur. Bu arazinin geçmişte olduğu gibi döviz getiren bir işletme tarafından değerlendirilmesi gerek” demişti.

2018 yılında tesis Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca kapalı zarf içerisinde teklif alınarak ve görüşmeler yapılarak pazarlık usulüyle ihaleye çıkarılmıştı. Foça Tatil Köyü’nün özelleştirilmesi için üç firma teklif verirken, üçüncü ihalede, sona erdiren pazarlık görüşmeleri tamamlanmış, ihaleyi, 44 milyon 250 bin lira teklif veren İstanbul merkezli Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kazandığı açıklanmıştı.

Özelleştime İdaresi Başkanlığı, 26 Mayıs 2018 günü çıkılan ve 30 Temmuz 2018 günü sonuçlanan ihalenin iptal edildiğini duyurmuştu. Foça Tatil Köyü’nün özelleştirilmesine ilişkin ihalenin ilan metninin “İhale, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na tabi olmayıp; İdare, ihaleyi yapıp yapmamakta, dilediğine yapmakta serbesttir” hükmünü içeren 5. maddesi ve ihale şartnamesinin ilgili hükümlerine istinaden iptal edildiği belirtilmişti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments