Duayen gazeteci Haluk Cansın yaşama veda etti

İzmir’in en kıdemli gazetecisi, mesleğin duayenlerinden Haluk Cansın 04 Temmuz 2020 Cumartesi günü yaşama veda etti. 96 yaşında yaşamını yitiren Cansın’ın cenazesi 05 Temmuz 2020 Pazar günü Alsancak’taki Hocazade Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Aşağı Narlıdere Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Gazeteci Haluk Cansın

1924 yılında İzmir’de doğdu. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe adı Demokrat İzmir Gazetesi’nde başladı. Demokrat İzmir’den sonra Yeni Asır Gazetesi’nde uzun yıllar yazı işleri müdürlüğü ve köşe yazarlığını sürdürürken Yeni İstanbul, Zafer, Cumhuriyet gazetelerinin İzmir temsilciliklerini, Associated Press Ajansı ile Almanya’da yayımlanan Army Times Gazetesi’nin İzmir muhabirliğini üstlendi.

1960 yılında Ticaret Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğüne geçti. Bir süre sonra İstanbul’da, Manajans reklam kuruluşunda yazarlığa başladı. Bir yandan Yeni Asır’da köşe yazarlığını sürdürürken 1966 yılında İzmir’e dönerek gazetenin önce halkla ilişkiler servisini kurdu. Sonra da aynı çatı altında Rapor Gazetesi’nin çıkmasına öncülük etti.

İzmir’e döndüğünde Manajans’ın temsilcisi olan Haluk Cansın, daha sonra Manajans/Thompson adını alan ajansın İzmir şubesini kurdu ve 1998 yılında emekli olana kadar bu görevi sürdürdü. Anılarının bir bölümünü “Unutmaya Kıyamadıklarım” adıyla yayımlanan kitapta toplayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Haluk Cansın, evli ve iki çocuk babasıydı.

723 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz