Talatpaşa Bulvarı’ndaki yaya geçidine figüratif düzenleme

İzmir Büyükşehir Belediyesi yaya trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Alsancak Talatpaşa Bulvarı’nda, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni Dominik Caddesi’ne ve Ali Çetinkaya Bulvarı’na bağlayan kesimini yeniden düzenledi. Alanı yaya öncelikli duruma getirmek için yükseltilmiş yaya geçidi projesi kapsamında 34 metre uzunluğunda yaya platformu oluşturuldu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, alanda engelli ve yaşlı vatandaşların erişimi göz önünde bulundurularak yol ve kaldırımlar aynı düzeye getirildi. Yayaların karşıya kaldırım inip çıkmadan geçişi de sağlanmış oldu. Yaya platformunun üzerine özel boyalarla figüratif desenler çizildi. İzmir temalı olduğu belirtilen figürlerin çizimiyle platformun görünürlüğünün artırılmasının sağlandığı belirtildi.

Yükseltilmiş yaya platformu çalışmasıyla birlikte Talatpaşa Bulvarı ile Ali Çetinkaya Bulvarı’nın kesişiminde yer alan Turan Güneş Parkı da yenilendi. Otobüs duraklarının arkasında kalan ve fark edilmeyen park, yapılan düzenlemelerle görünür hale getirildi. Var olan yeşil alanlar korunarak 422 metrekare olan yeşil alan miktarı 426 metrekareye çıkarıldı. Ayrıca parka bir ıhlamur, iki manolya, iki dişbudak ağacı, iki pramidal süs iğdesi, üç pramidal şimşir ve 115 mavi selvi dikildi. 

320 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz