Travel Turkey İzmir turizm sektörünü buluşturacak

Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. AŞ (İZFAŞ) tarafından bu yıl 03 – 05 Aralık 2020 tarihleri arasında 14. kez düzenlenecek. Dünya ve ülke turizm sektörünü buluşturmayı hedefleyen Travel Turkey, koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle bu yıl hem fiziki hem de çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetiminde İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve İZFAŞ ortaklığıyla düzenlenecek Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı hazırlıkları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, fuara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantıda 14. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın yol haritası, kent turizmi için yapılacaklar, hedefler ve beklentileri ele alındı. İZFAŞ Genel Müdürü Canan Alıcı, fuarla ilgili bir sunum yaptı. Alıcı, “İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinin etkisiyle ilk kez Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nı Fuar İzmir’de hibrit şekilde, hem fiziki hem online düzenleyeceğiz. Sanal fuar ve teknoloji yardımıyla dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri fuarımızda buluşturacağız” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fuar İzmir’de yapılacak Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nda tüm sektör profesyonellerine ve ziyaretçilerine güvenli ve hijyenik bir ortam yaratılacağını söyledi. Pandemi nedeniyle en çok zarar gören sektörlerin başında gelen turizmdeki hasarı, İzmir’de en aza indirmek için yoğun çaba harcadıklarını, kent turizminin 12 ay boyunca yaşaması için çalıştıklarını anlatan Soyer, şu görüşleri dile getirdi:

“İzmir’de turizm hijyen kurulu kurmamız ve turuncu çember uygulaması bu çabaların sonucu. Turizm potansiyeli olarak taşıdığımız değerler, güven duygusu yaratılacak bir ortamda sunulmalı. Güvenilirliğin ve sağlık kriterlerine uygunluğun arandığı normalleşme dönemindeyiz. Şehrimizdeki tüm turizm paydaşlarının yer aldığı kent ittifakı sayesinde, pek çok yönüyle çok özel şehir olan İzmir’in dünya ölçeğinde çekim merkezi olmasını hedefliyoruz.”

Almanya’nın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 130 ülkeyi Koronavirüs tehlikesi nedeniyle riskli bölgeler listesine eklediğini belirten Tunç Soyer, “Bu kararı aceleye getirilmiş, yanlış bir karar, bu durumu ülkemiz ve İzmir’deki turizm sektörü açısından çok olumsuz görüyoruz” dedi. Turizm bölgelerinde virüs riskine karşı her türlü tedbirin alındığını, hazırlıkların çok iyi yapıldığını söyleyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu toplantı vesilesiyle Almanya’nın kendi vatandaşlarına dönük Türkiye seyahati uyarısını yeniden değerlendirmesi için çağrı yapmak istiyorum. Tüm sektör temsilcilerinin ve Almanya ile Türkiye arasında ortak faaliyet yürüten firmaların bu çağrıya katıldığını, desteklediğini düşünüyorum. İzmir için lokomotif olan turizm sektörlerinde tüm paydaşlarımızla birlikte yeni dönemi, İzmir için bir fırsata dönüştüreceğiz. Şehrimizi dünya ölçeğinde turizm destinasyonu haline getireceğimize yürekten inanıyorum.”

İzmir’in geçmişte geride olduğunu düşündüğü bir yarışta bugün avantajlı olduğunu belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “İzmir dünün turizminden az pay alan şehir olarak bugünün ve geleceğin turizmini, yeni nesil turizmi, en doğru kurma şansına sahiptir” dedi. “Turizm için her şey İzmir’de fazlasıyla mevcut. Artık herkes iç turizm hareketinin önemini anladı” dişen Bağlıkaya, şu görüşleri dile getirdi:

“İç turizm hareketinde İzmir, en büyük destinasyon olabilecek kapasiteye sahiptir. Yakın dönem için İstanbul, İzmir’in büyük pazarıdır. Yurt dışından İzmir’e direkt uçuş sayıları istediğimiz düzeye gelene kadar İzmir için İstanbul’un alternatifi diğer büyükşehirlerimiz olacaktır. İzmir’de belediye, İzTO, Valilik bir arada çalışırken biz de marka değerini yükseltmek için 35 bölge temsilciliğimiz, 17 turizm ihtisas başkanlığımızdan oluşan tüm teşkilatımızla çalışıyoruz.”

Pandemi sürecinin kolay atlatılması için İzmir’de yapılanları anlatan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, fuar için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi,. Özgener, “Covid-19 ile fuarcılık yeni normale ayak uyduruyor. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın pandemiden minimum etkilenmesi için hibrit fuarcılığın da uygulanması gerekiyor. İZFAŞ’ın aylardır yürüttüğü altyapı çalışmalarını yakından takip edip, destek olmaya çalışıyoruz. Fuarımızda iyi tanıtım yapmalıyız. Potansiyel müşteriyi kaçırmamalıyız” diye konuştu.

291 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz