Özgener: Almanya Türkiye’yi güvenli ülkeler listesine almalı

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında turizm sektörü ile bu sektöre bağlı havayolları, yeme-içme, konaklama gibi 50’den fazla alt sektörün geldiğini söyledi. Türkiye’nin, koronavirüs salgını sürecini başarılı çalışmalar ve dünyaya örnek olacak şekilde yönettiğini anlatan Özgener, ülkemizde iç ve dış hat uçuşlarına Haziran ayında kontrollü olarak başlandığını hatırlattı.

Mahmut Özgener, 2019 yılında Almanya’dan İzmir’e 414 bin 639 kişi gelirken 2020 yılının ilk çeyreğinde ziyaretçi sayısının 14 kat azalarak 29 bin 406 kişiye düştüğüne dikkat çekti. Özgener, “Her ne kadar pandemi sürecinde bir düşüş yaşanması öngörülse de, bu kadar ciddi bir düşüşün yaşanmasında Almanya’nın güvenilir ülke listesinde ülkemize yer vermemesinin ve arasında Türkiye’nin de olduğu ülkelerde zaman geçiren Alman vatandaşları için ülke girişinden önce 14 gün karantinada tutulma kararının büyük etkisi bulunuyor” dedi. 

İzTO Başkanı Mahmut Özgener, İzmir, İstanbul, Antalya, Dalaman havalimanlarında test merkezlerinin1 Temmuz’a kadar, diğer turistik havalimanlarındakiler ise 15 Temmuz tarihine kadar açılacağını hatırlattı. Özgener, “Bir yolcu isterse ülkesine dönerken yine test yaptırabilecek. Bununla birlikte, yabancı turistler ya da yurt dışında ikamet eden vatandaşlar için geliştirilen sigorta sistemi ile koronavirüs vakalarıyla sınırlandırılmayacak şekilde tüm sağlık sorunlarına ilişkin tedavi masraflarının 7 bin Euro’ya kadar olan kısmını sigorta şirketleri karşılıyor” dedi.

Mahmut Özgener, Türkiye’nin seyahat edilmesi riskli ülkeler arasında yer almasıyla, hem turizm sektörünün hem de ticaretin olumsuz yönde etkileneceğinin altını çizdi. Özgener, “Güvenli, sağlıklı sertifika almaya hak kazanan otellerimizde, Almanya başta olmak üzere, tüm ülkelerden gelen ziyaretçilerimizin huzurlu, rahat, sağlıklı ve güvenli bir seyahatle gelerek konaklayacaklarına, ülkemizde keyifli zaman geçirip güzel anılar biriktirerek memleketlerine döneceğine inanıyorum. Türkiye ve İzmir’i sağlıklı, hijyenik ve güvenli bir şekilde keşfetmek için birçok sebep var” diye konuştu.

Türkiye’nin, Forbes’un seyahat edilmesi güvenli ülkeler listesinde, İspanya, Portekiz, ABD, İtalya, Fransa, Rusya gibi pekçok ülkeyi geride bırakarak 37. sırada bulunduğunu belirten Mehmet Özgener, ülkemizin, Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi’nin (WTTC) önerdiği güvenli ülkeler arasında da yer aldığını sözlerine ekledi.