İzmir Skal dünyanın en iyi Skal Kulubü olmaya aday

İzmir Skal Kulübü, turizm sektörünün önemli sivil toplum kuruluşlarından Skal International’ın “Dünyanın en iyi Skal kulübü” yarışmasında finale kalan dokuz kulüpten biri oldu. Yarışmaya Türkiye’den katılan tek kulüp olan Skal İzmir, Kanada, Amerika, Meksika, Fransa, Hindistan, Yeni Zelanda, Avustralya ve Papua Yeni Gine’den Skal kulüpleriyle ile yarışacak. 

Skal İzmir Başkanı Emre Gezgin, aday olmak için gereken yedi kriteri başarıyla tamamlayarak finale kaldıklarını belirtti. 2019 yılındaki etkinlikleriyle katıldıkları yarışmanın sonuçlarının Eylül ya da Ekim ayında elektronik oylamada alınacağını söyleyen Gezgin, şu bilgileri verdi:

“Oylamanın yüzde 40’ını yönetim kurulu, yüzde 60’ını ise Skal’ın 102 ülkede bulunan yaklaşık 15 bin üyesi belirleyecek. Bu adaylık İzmir için büyük bir prestij. İzmir dünyanın en iyi Skal yarışmasına ilk defa aday oluyor. Daha önce İstanbul Skal bu ödülü almıştı. Skal’ın ve İzmir’in tanıtımı için yaptığı çalışmalarla İzmir Skal’ın, bu yarışta başarı şansı çok yüksek.” 

İzmir Skal 54 yıldır etkin

Turizm sektörünün farklı alanlarından kurum ve kuruluşları, kişileri bir araya getiren Skal Kulübü, alanında en eski sivil toplum kuruluşlarından biri. Türkiye’nin 1956 yılında üye olduğu Skal’ın İstanbul, Marmara, Bursa, İzmir, Kuşadası, Konya, Çanakkale, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Antalya, Alanya, Çukurova, Karadeniz, Kapadokya, Eskişehir ve Ankara’da kulüpleri bulunuyor.

2018 yılında yapılan genel kurulda İzmir Skal’ın başkanlığına seçilen Emre Gezgin, görev geldikleri sırada 29 kişinin bulunduğu kulüpte bugün 61 üyenin bulunduğunu belirtiyor. 1966 yılında kurulan ve Türkiye’nin üçüncü kulübü olan Skal İzmir üyelerinin yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın turizm yöneticilerinden oluşuyor. 

Skal İzmir Kulübü üyeleri İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Yunanca, İbranice ve Arapça dillerinde konuşuyor. Kulübün üyeleri arasında şehir otelleri, resort oteller, butik oteller, turist getiren ve gönderen seyahat acentaları, biletleme acentaları, sağlık turizmi acentaları, turizm yazarı, agro turizmci, eko turizmci müze, ulaştırma firması, rent a car, catering firması, turizm blog yazarı, otel danışmanlık firması bulunuyor. 

İzmir Skal Kulübü, geçtiğimiz yıl İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nce verilen Turizm Onur Ödülü’ne layık görülmüş, Kulübün Başkanı Emre Gezgin ise, Skal International tarafından “istisnai özelliğe ve yaratıma sahip kişilere” verilen “Exemplary Skallea- gue” listesine seçilmişti.