SunExpress Almanya’nın operasyonlarına durdurma kararı

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Almanya’daki yan kuruluşu SunExpress Almanya’nın uçuş operasyonlarını durdurma kararı aldı. SunExpress Yönetim Kurulu kararı uyarınca, hava yolu kuruluşunun temel faaliyet alanını Türkiye üzerine konumlandıracağı belirtildi.

SunExpress Yürütme Kurulu Başkanı Max Kownatzki, Türkiye’ye ve Türkiye’den yapılacak turistik uçuşların yanı sıra Türkiye odaklı iç hat hava ulaşımı üzerine yoğunlaşma kararı alındığını açıkladı. SunExpress’in 30 yılı aşkın süredir, Almanya ve Türkiye arasında tatil uçuşlarının yanı sıra eş, dost, akraba ziyaretlerinde lider havayollarından biri olduğunu belirten Kownatzki, “Hissedarlarımız Lufthansa ve Türk Hava Yolları ile birlikte tüm gücümüzü, Antalya ve İzmir’in ana taşıyıcısı olarak Türkiye operasyonlarımız üzerinde birleştirmeye karar verdik” diyerek şu görüşleri dile getirdi:

“Sağlam uçuş ağımız, güçlü filomuz ve havacılık tutkumuz ile seyahat acenteleri, tur operatörleri ve doğrudan müşterilerimiz için güçlü ve güvenilir bir ortak olmaya devam edecek, Türk havacılık ve turizmine desteğimizi artırarak sürdüreceğiz. Bu, değişen rekabet ortamına ve gelecekteki piyasa tahminlerine adapte olabilmek için verilmiş stratejik bir karardır. Türkiye gibi turizm potansiyeli yüksek, havacılık endüstrisi güçlü, hızla büyüyen ve gelişen bir ülkeye tüm gücümüzle odaklanarak birlikte daha da büyüyeceğimize ve değer katacağımıza inanıyoruz.”

1989 yılından bu yana Türkiye ile Avrupa arasında bir hava köprüsü kuran kuruluşun Almanya’daki yan kuruluşu SunExpress Almanya’nın uçuş operasyonlarını durdurmasının ardından Türkiye merkezli faaliyetlerinde tüm filosunu tek bir genel havacılık işletme ruhsatı altında toplayacağı belirtildi. İki ülkeyi birbirine en fazla bağlayan havayolu konumunda olan SunExpress’in bu konumunu gelecekte Türkiye operasyonlarını daha da güçlendirmekte önemli bir kaynak pazar olarak değerlendireceği dile getirildi.

Akdeniz, Karadeniz ve Kızıl Deniz kıyılarının yanı sıra Kuzey Afrika varış noktalarına ağırlıklı olarak charter ve tatil uçuşları düzenleyen SunExpress Almanya, Haziran 2011’de SunExpress’in yan kuruluşu olarak Frankfurt’ta kuruldu. SunExpress Almanya, ayrıca ortakları Lufthansa ve Eurowings için 9 uçak çalıştırıyor. SunExpress filosundaki 69 uçağın 20 tanesi Alman İşletme Ruhsatı’na sahip bulunuyor.

481 kez okundu.