Foça’nın içme suyu şebekesi için 58 milyon liralık yatırım

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Foça’da eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim hatları ile su şebekesini yeniliyor. Yaklaşık 100 kilometrelik imalat çalışmasını yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefleyen İZSU, Foça’nın 2050 yılına kadar olan su ihtiyacını bu yatırım sayesinde karşılayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Foça’nın eskiyen su şebekesindeki kayıpların en aza indirilmesi için 40 yıllık içme suyu alt yapısını yenileniyor. Şebeke ve iletim hatları ile birlikte yaklaşık 100 kilometrelik imalat çalışmasının maliyeti ise 58 milyon lirayı buluyor.

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, ilçenin Yapalak yöresiyle ile Atatürk Mahallesi arasında ilçeye su aktaran 22 kilometrelik eski ve yetersiz iletim hattının yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Çalımaların var olan hatta yaşanan arızalar ve su kaçaklarını sona erdireceği belirtiliyor. Turizm sezonunun sona ermesinin ardından ilçenin pek çok yerinde şebeke yenileme çalışmalarının sürdürüleceği, ilçedeki imalat çalışmalarının 2020 yılı sonunda tamamlanacağı dile getiriliyor.

İçme suyu hattı döşeme çalışmalarını yerinde inceleyen İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, “Foça ilçesinin içme suyu ihtiyacı en az 2050 yılına kadar daha uzun ömürlü borularla sağlıklı bir şekilde karşılanacak. Bu çalışmalar kapsamında büyük bir depolama tesisi de yapılıyor” dedi. Özkan, Foça Deniz Üs Komutanlığı’nın yanında yer alan 50 metreküplük su deposunun yerine yaklaşık bir günlük içme suyu da depolayabilecek 5 bin metreküplük su deposunun yapımına başlandı” diye konuştu.

529 kez okundu.