İzmir’de yeni hijyen standardı uygulaması başlatılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi,  belediye belgeli konaklama ve yeme – içme tesislerine yönelik Selluka kriterleri ve belgelendirme sisteminin ardından “turuncu çember sertifikası” uygulaması başlatılıyor. Yeni hijyen standardı uygulamasının yaşama geçirilmesiyle kentteki turizm faaliyetlerinin sağlıklı biçimde sürdürülmesi amaçlanıyor. 

Tesislerde hijyen ve güvenlik standartlarını belirlemek amacıyla ilk kez İzmir’de “Turizm Hijyen Kurulu” oluşturulmuştu. Turizm sektörünün paydaşlarıyla yürütülen çalışmalar sonucunda Selluka kriterleri, belgelendirme ve plaketlendirme sistemi ortaya konmuştu. 

İzmir Turizm Hijyen Kurulu, selluka sisteminin ardından turuncu çember uygulamasını başlattı. Kurulun belirlediği hijyen standartlarının İzmir’deki belediye ruhsatlı konaklama ve yeme içme tesislerinde uygulanacak ve bu standartlara sahip işletmeler “turuncu çember sertifikası” ile belgelendirilecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, turuncu çember sertifikası, yeme içme tesisleri ve konaklama tesisleri olmak üzere iki kategoride verilecek. Belirlenen kriterlere uyan ve denetimleri başarıyla tamamlamış işletmelere verilecek turuncu çember sertifikası, işletmelerin Selluka belgesine başvurması için de ön koşul oluşturacak.

Turuncu çember sertifikası almak isteyen işletmelerin istemlerini İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine elden ya da çevrimiçi başvurarak iletebileceği belirtiliyor. Turuncu çember sertifikası alabilmeleri için yeme içme tesislerinin 100 üzerinden en az 75, konaklama tesislerinin ise 200  üzerinden en az 150 puan almaları gerekiyor.

Yeme-içme, konaklama tesislerinin hijyen kriterlerine, turuncu çember uygulamasına başvuru belgesine bu bağlantıdan erişilebiliyor.