Soyer: İzmir’de turizm faaliyetleri tüm yıla yayılacak

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) “Yeni normalleşme sürecinde İzmir turizmi” konulu çevrimiçi toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir turizminin yeni yol haritasını açıkladı. Turizm faaliyetlerini tüm yıla yayacaklarını söyleyen Soyer, “İzmir’in turizm alanlarındaki tüm etkinlikler için 12 aylık bir plan hazırlıyoruz” dedi. 

Çevrim içi toplantıda turizm acentelerine seslenen Tunç Soyer, “İzmir Vakfı’nın koordinasyonu, belediyemiz ve İZKA’nın desteğiyle tamamladığımız İzmir’in yeni turizm ve tanıtım stratejisiyle İzmir turizminin anayasasını yazdık” diye konuştu. “Stratejimizde önümüzdeki beş yıl boyunca İzmir turizmi için yapacağımız her şey tanımlı. Turizm yol haritamızda, İzmir’in tüm turizm destinasyonları var” diyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda İzmir’in turizm alanlarındaki tüm etkinlikler için 12 aylık bir plan hazırlıyoruz. İzmir’deki tüm destinasyonları birbirine sistemli bir şekilde bağlayarak erişilebilir kılmak için çığır açıcı bir hazırlık içindeyiz. İzmir’in tüm kültür, tarih, gastronomi, kırsal ve doğa destinasyonlarını ‘İzMiras Rotaları’ adıyla birbirine bağlıyoruz. Bu destinasyonlarla ilgili ilgili bilgilere Visit İzmir mobil uygulaması üzerinden rahatça ulaşılacak.”

İzmir’e gelen herkesin ve İzmirliler’in bu mobil uygulama sayesinde, her bir alan hakkında ayrıntılı bilgilere kolayca erişebileceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu çalışmanın da yüzde 70’i tamamlandı ve önümüzdeki sonbaharda kullanıma açılacak” dedi. Soyer, pandemi nedeniyle sekteye uğrayan direkt uçuşlar ve kruvaziyerler yoluyla İzmir’e doğrudan erişimi artıran çalışmaları yoğunlaştırdıklarını, İzmir için yeni bir görsel kimlik çalışmasını tamamladıklarını dile getirdi.

 İzmir ile Midilli arasındaki feribot seferlerine ilişkin, “24 Temmuz’da başlamasının planlanıyor ama değişiklik olabilir. İlk etapta haftada iki gün olarak yani cumartesi ve pazar çalışacak” diyen Soyer, İzmir’de “Deniz Festivali” ve “Sokak Festivali” olmak üzere iki festivalin daha düzenleneceğini açıkladı. Soyer, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer’in “Kültürpark’ı İzmir turizmine nasıl kazandıracaksınız?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Biz Kültürpark’ı bir yandan şehrin en güzel yeşil alanı olarak korumaya devam edeceğiz, bir yandan da burada halk okulu kavramının içini dolduracağız. Bu konuda meslek odaları ile birlikte çalışıyoruz. Koruma amaçlı imar planı çalışması yapıyoruz. Kimsenin itiraz etmeyeceği, mutabakatla şekillenen bir tablonun ortaya çıkması için böyle bir süreç takip ediyoruz. Kısa sürede tamamlanacak. İzmir’in tamamının kabulleneceği ve bundan büyük bir memnuniyet duyacağı çalışmayı başlatacağız.”

Agora’nın daha fazla ön plana çıkması için bölgede önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Tunç Soyer, “Kamulaştırmalar sürüyor. Agora’nın daha fazla görünürlüğünü ortaya çıkacak bir çalışma. Ayrıca kent turizmine daha fazla katılmasını sağlayacak bir adım olacak” dedi. Kadifekale’de güvenliğin nasıl sağlanacağı sorusunu Soyer şöyle yanıtladı:

“Biz orada bir süredir başlattığımız pazar çalışması ve kurduğumuz kadın kooperatifleriyle aslında bir çok şeyi değiştirdik. Biraz zaman alan bir değişim ama artık hazırız. Orada bir güvenlik sorunu olmayacak, çok net söylüyorum. İzmir’in herhangi bir yerinden farklı bir tablo olmayacak. İnsanların para kazanmasını mümkün hale getirecek çalışmalar sürdürüyoruz. İnsanlar para kazanmaya başladığında oradaki hayat iyileşecek, kolaylaşacak.”

487 kez okundu.