Güvenli turizm belgesi başvuruları sürüyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının katkısı ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlanan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”nın yaşama geçirilmesine çalışılıyor. Tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere güvence vermesi beklenen, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede alınması önerilen bir dizi önlemi tanımlayan program kapsamında tesislerin belgelendirme başvuruları sürüyor.

Program kapsamında belgelendirme için yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunan konaklama tesislerinin, restoran ve kafelerin listesi Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) web sayfası üzerinden yayınlanmaya başladı. Konaklama tesisi için belgelendirme başvuruları ve sonuçları ile restoran ve kafeler için başvuruları ve sonuçları ajansın web sitesindeki sayfaları üzerinden görülebiliyor.

06 Haziran 2020 gününe kadar “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında belge almak için İzmir’den yalnızca 14 konaklama tesisinin başvurduğu görülüyor. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, İzmir’de 215’i işletme belgeli, 40’ı yatırım belgeli olmak üzere 255 konaklama tesisi bulunuyor. 21 Mayıs – 04 Haziran 2020 tarihleri arasında belgelendirme için başvuranlar, İzmir’deki konaklama tesislerinin ancak yüzde 5,5’ini oluşturuyor. Zorunlu olmayan, isteğe bağlı belgelendirme için başvuran yeme içme tesisi bulunmuyor. Program kapsamında belgelendirme için tesislerin bugüne kadar yaptığı başvuruların henüz sonuçlanmadığı görülüyor.

Program, konaklama ve yeme içme tesislerinin ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetlenmesini öngörüyor. Akreditasyon kuuluşları tesisleri hijyen ve sağlık yönünden denetleyecek ve uygunluklarını değerlendirerek bunlara ilişkin raporlar düzenleyecek. Başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecek.

Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacak. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmış olacak.

“Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında ilk fazda şu akredite firmalar belge verebiliyor:

 • BV Inspektorate Uluslararası Gözetim Servisleri A.Ş.
 • Control Union Gözetim ve Belgelendirme Ltd. Şti.
 • DQS Denetim ve Belgelendirme Ltd. Şti.
 • Isa Denetim Belgelendirme ve Eğitim A.Ş.
 • Llyod’s Register Gözetim Ltd. Şti.
 • RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.
 • SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş.
 • Türk Standardları Enstitüsü Sistem Belgelendirme Grup Başkanlığı
 • TÜV Rheinland Uluslararası Standartlar Sertifikasyon ve Denetim A.Ş.
 • TÜV SÜD Teknik Güvenlik ve Kalite Denetim Tic. Ltd. Şti.
 • TÜV Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. (TÜV NORD)
585 kez okundu.