Türkiye’nin ilk dijital fuarı Shoedex 2020 başladı

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımı İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Ticaret AŞ (İZFAŞ) işbirliğiyle ayakkabı ve saraciye sektörlerine yönelik ilk sanal fuar düzenlendi. Ticaret Bakanlığı’nın eşgüdümü ve Türkiye İhracatçılar Merkezi’nin (TİM) desteğiyle gerçekleştirilen Shodex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı www.shoedex.events alan adlı fuar platformunda başladı.

01 – 03 Haziran 2020 günleri arasında düzenlenen Shodex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı’nın yerli ve milli yazılım altyapısıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk dijital fuarı olduğu belirtildi. Firmalar yurt dışı alıcılara ürünlerini sergileyebilme olanağı sağlayan Shoedex2020’nin çevrim içi yüz yüze görüşmelerle yeni iş ilişkilerinin kurulmasını sağlayacağı kaydedildi. 31 katılımcı firmayla 50 ülkeden 250’yi aşkın alıcı buluşturacak dijital fuarda binden fazla iş görüşmesinin hedeflendiği dile getirildi.

Dijital fuarın başlatıldığı yayında konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, korona virüs pandemisi sürecinde dijital platformların, elektronik ticaretin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyledi. Bu yıl dünyada 10 bin fuarın iptal edildiğini ya da ertelendiğini hatırlatan Turagay, “138 milyar euro kayıptan bahsediliyor. Bugünkü fuar bu açıdan önemli.Sanal ortamda ürünlerimizi gerçek ortamdaymış gibi gösterme imkanına kavuşacağız” dedi.

Türkiye İhracatçılar Merkezi’nin (TİM) Başkanı İsmail Gülle, pandemi nedeniyle küresel ticaretin büyük bir yara aldığını, salgın sonrası dönemde ise güvenilir tedarik kabiliyetine sahip ülkelerin bir adım önde olacağını belirtti. Özellikle salgın sonrası dönemde küresel tedarik zincirinde bir dönüşümün kaçınılmaz olduğunu anlatan Gülle, “20. Yüzyıl’ın sonlarına kadar konvansiyonel metotlarla ilerlemiş olan uluslararası ticareti, dijital platformlar sayesinde, bugün yepyeni bir modele, iş yapma anlayışına taşıyoruz. TİM olarak, ihracatçılarımızın yeni normale adaptasyonları noktasında yapılacak olan tüm yeni nesil ticaret diplomasisi faaliyetlerini destekliyoruz” diye konuştu.

Türk ihracatı için tarihi bir olaya tanıklık edildiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Deri ve Deri İhracatçıları Birliği üyesi 31 ayakkabı ve saraciye ihracatçısının dijital fuarda dünyanın dört bir tarafından 250 ithalatçıyla buluşacağını söyledi. Shoedex2020 Fuarı, Nisan ve Mayıs aylarında ihracatında büyük düşüşler olan ayakkabı ve saraciye sektörlerine can suyu olacağını dile etiren Eskinazi, “Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2020 yılını sürdürülebilirlik yılı ilan etmiştik. Covid-19 sürecinde ihracatta sürdürülebilirliği sanal fuarlar ve sanal ticaret heyeti organizasyonları ile sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, sanal fuarlarda ürünlerin en etkin ve anlaşılır bir biçimde sunulmasını sağlayarak katma değeri arttıracak bu yatırımları yapmaya hazır olduklarını söyledi. Sektörlerin mesafeleri ortadan kaldıracak her türlü gelişimi izlemesi gerektiğini anlatan Zandar, “Dünya üzerinde yer alan Global Toptan satış sitelerine ve e-ihracat platformlarına gerekli yatırımları yaparak oradaki mevcudiyetimizi devamlılaştırmalıyız. Bizim kazandığımız tecrübeler bundan sonra ülkemiz için hizmet edecektir. TİM Sanal Fuarlar Komitesi ülkemizde gerçekleşecek sanal fuarlara ışık tutacak, bu zorlu süreçte firmalarımızın ihracatını devam ettirmelerinde etken olacaktır” diye konuştu.

746 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz